Trwa ładowanie...
d1aovmy

Morawiecki: będą zmiany w projekcie o aptekach

- Projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom, będzie zmieniony podczas prac w Sejmie - powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki w TVN 24.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1aovmy

- Rozmawialiśmy o tym na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów i uzgodniliśmy, że apteka nie powinna być tylko dla farmaceuty, że owszem, farmaceuta powinien być w każdej aptece i to jest bardzo ważne, żeby tę fachowość utrzymać, bo apteka to jest coś więcej niż tylko sklep - powiedział Morawiecki. Dopytywany, czy ten zapis w ustawie zostanie zmieniony, wicepremier stwierdził, że tak.

Projekt nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne, potocznie nazywany "Apteką dla aptekarza" przewiduje m.in. przyznanie prawa prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom, ograniczenie liczby aptek posiadanych przez jeden podmiot i wprowadzenie kryterium liczby mieszkańców przypadających na aptekę.

W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt dla komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji. Przyjęcie projektu rekomendował resort zdrowia; regulację popiera samorząd aptekarski. Przeciw są m.in. rodzinne sieci aptek, duże sieci aptekarskie i opozycja.

d1aovmy

Projekt przewiduje, że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej mieliby: farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

Wnioskodawcy uważają, że "wyłącznie farmaceuta może, jako właściciel apteki, zagwarantować, że podstawowy cel działania apteki zostanie należycie zrealizowany".

Projekt nie dotyczy 15 tys. już funkcjonujących aptek; przepisy mają być dedykowane nowym podmiotom.

d1aovmy

Podziel się opinią

Share
d1aovmy
d1aovmy
Więcej tematów