Trwa ładowanie...
d16ccz2

MON tnie koszty. Nie będzie nowych maszyn, zostaną postsowieckie śmigłowce i czołgi

Zamiast kupować nowy sprzęt, Polska będzie remontować przestarzałe maszyny. Cięcia wydatków na modernizację armii wynikają z wysokich kosztów programu "Wisła" oraz tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a także ze wzrostu kursu dolara.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
MON jest zmuszone do ograniczenia kosztów modernizacji armii
MON jest zmuszone do ograniczenia kosztów modernizacji armii (Agencja Gazeta)
d16ccz2

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", wyższe niż pierwotnie zakładano wydatki zmusiły MON do zrezygnowania z wielu planowanych zakupów. Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że polska armia nie otrzyma nowych śmigłowców wielozadaniowych. Wojsko będzie musiało zadowolić się wysłużonymi Mi-17 i Mi-8, które zaprojektowano jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia. Resort obrony zapowiada jednak prace nad "przedłużeniem możliwości ich działania" o kolejne 10 lat.

Budżet na modernizację floty śmigłowcowej ograniczono z 7,2 mld zł do 4,7 mld zł. Wycofane z użytku zostaną śmigłowce zwalczające okręty podwodne SH-2G. Wspomnianą decyzję podjęto z uwagi na brak wsparcia producenta, który nie jest w stanie zapewnić nowych części. W tym przypadku MON również postawiło na "sprawdzone" maszyny. Wojsko ma wyremontować Mi-14 oraz Mi-24, które służyły jeszcze 30 lat temu w Afganistanie.

Podobna strategia będzie dotyczyła czołgów. Jak donosi "GW", rząd zamierza zmodernizować poradzieckie T-72 i PT-91. Maszyny mają zostać wyposażone w słowacką lub ukraińską armatę, termowizję i nowocześniejsze pancerze.

d16ccz2

Zobacz także: Jesteśmy bogatsi od Greków i niebawem przegonimy Portugalczyków

Cięcia dotkną również polską flotę, której nie zasilą nowe okręty podwodne. Niepewny jest również zakup systemu rakietowego Homar, gdyż w ubiegłym roku zerwano negocjacje z USA w sprawie jego pozyskania.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d16ccz2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d16ccz2

d16ccz2
d16ccz2
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów