PolskaMON: spotkanie Kieres - Sikorski ws. akt Układu Warszawskiego

MON: spotkanie Kieres - Sikorski ws. akt Układu Warszawskiego

Spotkanie z udziałem ministra obrony Radosława Sikorskiego i p.o. prezesa IPN Leona Kieresa odbyło się w Centralnym Archiwum MON w Rembertowie, gdzie są przechowywane akta Układu Warszawskiego, które mają być wkrótce przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej - poinformowało MON.

24.11.2005 | aktual.: 28.11.2005 13:53

Prezes Kieres potwierdził, że wraz z szefem MON był w Centralnym Archiwum resortu w Rembertowie, ale jak powiedział, "spotkanie było tajne".

Jak powiedział rzecznik MON Piotr Paszkowski, o szczegółach przekazania zbiorów archiwalnych Układu Warszawskiego do IPN Sikorski i Kieres poinformują w piątek na konferencji prasowej.

Przekazanie Instytutowi Pamięci Narodowej archiwów byłego Układu Warszawskiego zapowiedział 10 listopada premier Kazimierz Marcinkiewicz w swym expose w Sejmie.

W najbliższych tygodniach archiwa Układu Warszawskiego trafią do IPN - zapowiedział w poniedziałek Sikorski po spotkaniu w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jaapem de Hoop Scheferem. Minister dodał, że szef NATO był zdumiony tym, że są one nadal niedostępne dla historyków. Sikorski wyraził nadzieję, że będą one "częścią edukowania społeczeństwa o strukturach zależności wasalnej ówczesnej Polski".

Cieszy mnie ta zapowiedź, bo już wcześniej występowałem do MON o przekazanie tych akt - mówił 10 listopada Kieres. Przyznał, że wcześniej Ministerstwo Obrony Narodowej miało wątpliwości co do przekazania tych akt IPN.

Historycy Instytutu są zadowoleni z zapowiedzi przekazania akt Układu Warszawskiego z MON do IPN. Według nich, umożliwi to poznanie tych trudno dziś dostępnych akt, co z kolei pozwoli poszerzyć wiedzę historyków o podległości polskiej armii wobec ZSRR.

Układ Warszawski był związkiem wojskowym komunistycznych państw Europy Środkowej i Wschodniej (oprócz Jugosławii), zawartym 14 maja 1955 r. w stolicy Polski. Członkowie Układu mieli bronić się nawzajem w przypadku ataku na jednego z nich. Głównym przeciwnikiem było NATO. Po przemianach lat 1989-1990 państwa członkowskie postanowiły, że stacjonujące w krajach Układu wojska radzieckie powinny opuścić ich terytoria. 25 lutego 1991 r. w Budapeszcie podpisano umowę o zaprzestaniu współpracy wojskowej w ramach Układu, a 1 lipca 1991 r. w Pradze rozwiązano struktury polityczne, co oznaczało ostateczną likwidację Układu Warszawskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)