Trwa ładowanie...

Mołdawia nie zapłaci za gaz. Wystosowała do Rosji nietypową prośbę

Mołdawia ma problem. Nie ma pieniędzy, by zapłacić Rosji za gaz. Liczy na to, że Gazprom zgodzi się na odroczenie płatności, a już niedługo uda się wynegocjować bardziej korzystne warunki przyszłej współpracy.

Rurociągi gazu ziemnego, obsługiwane przez Moldovatransgaz Srl, spółkę zależną MoldovaGaz SA, w Causeni w MołdawiiRurociągi gazu ziemnego, obsługiwane przez Moldovatransgaz Srl, spółkę zależną MoldovaGaz SA, w Causeni w MołdawiiŹródło: Getty Images, fot: Bloomberg, Valeria Mongelli
d2jtrnj
d2jtrnj

Mołdawia już teraz wie, że nie będzie w stanie zapłacić za sierpniowe dostawy rosyjskiego gazu. Możliwości finansowe kraju pozwalają jedynie na to, by uregulować należność za lipiec. Kandydat do Unii Europejskiej ma nadzieję, że Gazprom nie wstrzyma dostaw cennego surowca.

Ustalenia między Mołdawią a Gazpromem

Mołdawia 1 listopada 2021 r. podpisała z Gazpromem kontrakt zapewniający pięcioletnią współpracę. Zgodnie z jego założeniami kraj zobowiązał się do tego, by do 20. dnia każdego miesiąca dokonać przedpłaty na kolejny okres rozliczeniowy. Problemy z regulacją płatności MoldovaGazu względem Gazpromu nie pojawiają się pierwszy raz. Tym razem Mołdawia mówi wprost, że nie ma takiej możliwości, by zapłacić za lipiec. Prosi o odroczenie tej należności na czwarty kwartał.

- Mogę powiedzieć już teraz, że nie jesteśmy w stanie zapłacić. Pokryjemy lipiec, ale nie możemy wpłacić zaliczki za sierpień. To jest jasne - powiedział prezes MoldovaGazu Ion Ceban mołdawskiemu portalowi informacyjnemu "NewsMaker".

Ion Ceban ma nadzieję, że w czwartym kwartale uda się wynegocjować korzystniejszy dla Mołdawii kontrakt. Wtedy też kraj mógłby zapłacić zaległości.

d2jtrnj

Informację na temat złożenia wniosku o przesunięcie terminu płatności potwierdził w zeszłym tygodniu wicepremier Mołdawii Andrei Spînu. Na razie jednak Gazprom w żaden sposób nie odniósł się do prośby.

Finansowe tarapaty Mołdawii

Mołdawia niedawno oficjalnie uzyskała status kandydata do Unii Europejskiej. Obecnie jednak boryka się z poważną inflacją, która sięgnęła już 29 procent. Problemy z wypłacalnością MolovaGazu wynikają także z rosnących zadłużeń odbiorców. Już w tym miesiącu z powodu długów odcięto gaz 700 gospodarstwom domowym. Zostaną one ponownie podłączone dopiero po spłacie zaległości i na nowych warunkach - trzeba będzie opłacać rachunki za gaz z góry.

Zobacz też: Niemiecka firma nadal współpracuje z Gazpromem. "Nie chodzi o palenie mostów"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2jtrnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2jtrnj
Więcej tematów