Model samolotu z Politechniki Warszawskiej znów najlepszy w świecie
Zdalnie sterowany, bezzałogowy model samolotu, skonstruowany przez ekipę Politechniki Warszawskiej, po raz trzeci z rzędu zwyciężył w międzynarodowym konkursie organizowanym od wielu lat w Orlando na Florydzie.
Polacy biorą udział w tych zawodach już od ośmiu lat, a po raz trzeci z rzędu zajęli w nich pierwsze miejsce. Nagrodą za trzykrotne zwycięstwo jest zdobycie na własność przechodniego pucharu, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii tych zawodów.
Międzynarodowy konkurs konstrukcji lotniczych SAE (Society of Aero- Engineering) Aero Design w Orlando ma na celu wyłonienie najlepszych konstrukcji, które uniosą jak największy ciężar w stosunku do własnej masy.
Ekipa Politechniki Warszawskiej z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz Elektroniki i Technik Informatycznych skonstruowała samolot ważący zaledwie 3 kg, który w decydującej próbie udźwignął niemal 13 kg.
Zawody trwały przez trzy dni. Ich poziom oceniono jako bardzo wysoki, tym cenniejszy jest więc sukces polskich konstruktorów, którzy pokonali m.in. tegorocznych faworytów - konstruktorów z USA i Brazylii.
Zwycięstwo w Orlando potwierdziło wysoką klasę młodych konstruktorów z Politechniki Warszawskiej, które odniesione zostało w setną rocznicę urodzin wielkiego polskiego konstruktora samolotów i pilota sportowego lat 20. i 30. - Stanisława Wigury (ur. 9 kwietnia 1901 r.). (ajg)