Trwa ładowanie...
d23flgl

Mocny komentarz Jadwigi Staniszkis po wygranej PiS-u. Uderza w Tuska

- Jestem bardzo rozczarowana i bardzo się o przyszłość Polski boję - wyznała prof. Jadwiga Staniszkis, komentując wyniki wyborów do Europarlamentu. Jej zdaniem Koalicji Europejskiej nie pomogło zaangażowanie Donalda Tuska. Wręcz przeciwnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jadwiga Staniszkis oceniła, dlaczego doszło do wygranej PiS-u
Jadwiga Staniszkis oceniła, dlaczego doszło do wygranej PiS-u (PAP, Fot: Adam Warżawa)
d23flgl

Słowa Staniszkis padły w rozmowie z interia.pl. Socjolog nie ukrywa zaskoczenia "tak dobrym" wynikiem PiS. - Szczególnie, że niektórzy kandydaci nawet w mediach pokazywali swoją prostacką twarz - wskazuje.

- PiS eksploatuje dziś społeczną biedę, ale na dłuższą metę nie robi nic, żeby polskie społeczeństwo wynieść wyżej - przez inwestycje, przez radykalną, pozytywną zmianę w oświacie czy poprawienie wynagrodzeń nauczycieli. Ja jestem bardzo rozczarowana i bardzo się o przyszłość Polski boję - wyznaje Staniszkis.

Podkreśla, że "społeczeństwo musi się obudzić i zacząć rozliczać władzę". - Nie tylko słuchać tego, co oni obiecują i nie tylko pamiętać to, co dali, tzn. finansową pomoc. (...) Trzeba patrzeć władzy na ręce - czy się inwestuje, czy myśli się o przyszłości. PiS absolutnie nie wydaje się do tego przygotowane - ocenia socjolog.

d23flgl

Zobacz także: PiS idzie po kolejne samodzielne rządy? Analiza Pawła Kowala

Według Staniszkis PiS zawdzięcza sukces w wyborach programom socjalnym, "bo w biednym społeczeństwie to są naprawdę duże pieniądze, które sporo zmieniły w rodzinach" oraz temu, że podporządkowało sobie media publiczne. - Ludzie kumulują w sobie te informacje, które oglądają - podkreśla.

Staniszkis o Tusku: zaszkodził

Socjolog wskazuje też czynniki, które - jej zdaniem - mogły zaważyć na przegranej Koalicji Europejskiej. W jej ocenie "być może lepiej byłoby, gdyby te partie startowały każda osobno".

d23flgl

Zdaniem Staniszkis nie pomogło też zaangażowanie Donalda Tuska. - Ja jestem wobec niego bardzo krytyczna i myślę, że on nie pomógł, a jeśli już - to zaszkodził - podsumowuje.

Podobną opinię wyraził w środę rano w programie "Tłit" minister Jacek Sasin. - Pojawienie się Tuska wszystko przekreśliło. Ludzie sobie przypomnieli, co się wiązało z jego rządami. To kończy dyskusję o tym, że Tusk może pojawić się na białym koniu. Wiemy, że żadnym zbawcą nie będzie - komentował.

Zobacz także: Wybory do PE. Jacek Sasin uderza w Donalda Tuska

Sama Staniszkis już w niedzielę w rozmowie z WP nie kryła zmartwienia, jeszcze wtedy sondażowymi, wynikami wyborów. - To bardzo niepokojące, bo PiS wykazuje tendencje odśrodkowe, niszczące Unię, a Polakom się to podoba. PiS jest jedną z partii tworzących oś antyunijną i ta koalicja antyeuropejska się teraz zwiększy. Jeśli w innych krajach będzie podobnie, to może oznaczać destrukcję UE, co będzie dla nas tragiczne - mówiła.

Oficjalne wyniki wyborów do Europarlamentu wyglądają następująco: PiS - 45,38 proc., Koalicja Europejska - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. Oznacza to kolejno: 27, 22 i 3 mandaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23flgl

Podziel się opinią

Share
d23flgl
d23flgl
Więcej tematów