Trwa ładowanie...
d34i63f

Mocne słowa Dudy o obecności NATO w Polsce: przede wszystkim musimy liczyć na siebie

Obecność NATO w Polsce powinna być bardziej namacalna, powinna być faktyczna - powiedział w radiowej Jedynce prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że w obecnej sytuacji geopolitycznej najważniejszym celem jest wzmocnienie gwarancji bezpieczeństwa w naszej części Europy.
Share
Andrzej Duda
Andrzej DudaŹródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d34i63f

- Cel jest jeden, bardzo prosty - wzmocnienie bezpieczeństwa Polski, wzmocnienie gwarancji bezpieczeństwa dla Europy Środkowo-Wschodniej w tej sytuacji, jaka jest. Myślę, że każdy już dzisiaj widzi, że ta obecność NATO tutaj w Europie Środkowo-Wschodniej, w Polsce powinna być bardziej namacalna, powinna być faktyczna - mówił prezydent.

- Dzisiaj rzeczywiste istnienie wschodniej flanki Sojuszu musi oznaczać także faktyczną obecność wojsk NATO na naszym terenie - zaznaczył prezydent. - Myślę tutaj o twardej, czy tak zwanej krytycznej infrastrukturze NATO - chodzi mi o bazy, choćby polsko-amerykańskie czy inne bazy wojsk NATO - wyjaśnił.

Dodał, że chciałby, aby w tym procesie uczestniczyli polscy żołnierze. - Uważam to także za element budowy silnej polskiej armii. My naszą armię musimy wzmacniać, bo poza gwarancjami sojuszniczymi, przede wszystkim powinniśmy liczyć na siebie - powiedział Andrzej Duda.

d34i63f

Zwierzchnik Sił Zbrojnych przypomniał, że jeszcze jako prezydent elekt odbył szereg spotkań m.in. z premierem Kanady oraz szefem NATO, na których podkreślał, jak widzi rozwój Sojuszu Północnoatlantyckiego i jaki stawia przed nim cel. - Negocjacje już się dla mnie rozpoczęły. Mam nadzieję, że spotkamy się z przychylnością partnerów - będę je kontynuował, bo przede mną cały szereg ważnych spotkań - stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent zapytany o reakcję na postulaty "drugiej strony" odpowiedział, że odbiera ją jako dobrą. - Dlatego, że nie spotkałem się ze zdecydowanym sprzeciwem, w związku z czym uważam, że temat jest otwarty i temat jest do dyskusji - powiedział.

- Jaki będzie zakres obecności wojsk NATO w Europie Środkowo-Wschodniej, to oczywiście jest do ustalenia, to jest do wynegocjowania, ale chciałbym, żeby do czasu szczytu NATO w Warszawie za rok, te sprawy były przeprowadzone i stąd taka duża też spodziewana i planowana intensywność moich działań w tej sferze międzynarodowej - podsumował prezydent.

d34i63f

Podziel się opinią

Share
d34i63f
d34i63f
Więcej tematów