mObywatel 2.0 – gdzie możesz skorzystać z elektronicznych dokumentów?
14 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy o aplikacji mObywatel, dzięki czemu miliony Polaków zyskały dostęp do szeregu elektronicznych dokumentów umożliwiających załatwianie spraw urzędowych. Sprawdź, w jakich sytuacjach możesz posłużyć się apką, a kiedy lepiej zabrać ze sobą portfel.
mDowód, mPrawo jazdy – co oferuje mObywatel?
Lista dokumentów, którymi możesz posługiwać się na co dzień dzięki aplikacji mObywatel, jest naprawdę długa – to aż 13 różnych dokumentów i funkcji ułatwiających codzienne życie, nomen omen, obywateli. Ministerstwo Cyfryzacji zadbało o to, by wersja 2.0 rzeczywiście stała się urzędem na ekranie smartfona, a Polacy chętnie z niego korzystają – ponad 15 mln pobrań w kilka miesięcy to naprawdę solidny wynik.
Poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak i gdzie korzystać z najpopularniejszych elektronicznych dokumentów generowanych w mObywatelu.
mObywatel - Bezpieczny autobus
mDowód
Nowy elektroniczny dokument z własnym numerem i serią oraz 5-letnim okresem ważności. Przy pomocy wygodnego interfejsu oraz kodu QR możesz potwierdzić swoją tożsamość w praktycznie każdej sytuacji formalnej. Twoje dane nie zapisują się na urządzeniu osoby weryfikującej twoją tożsamość i pozostają całkowicie bezpieczne.
Gdzie i jak korzystać: W banku, sądzie, placówkach medycznych, u notariusza, na poczcie, w placówkach rządowych i samorządowych, firmach ubezpieczeniowych, przy podpisywaniu umowy najmu. Słowem: wszędzie!
Warto wiedzieć: mDowód honorowany jest tylko na terytorium RP, zatem nie możesz korzystać z niego podczas podróży zagranicznych. Nie możesz też legitymować się mDowodem przy składaniu wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego.
mPrawo jazdy
Elektroniczny odpowiednik tradycyjnego prawa jazdy. Ma taką samą moc prawną jak plastikowy wzorzec trzymany w portfelu. I choć od 5 grudnia 2020 r. kierowcy nie są zobligowani do posiadania przy sobie prawa jazdy w żadnej formie, taki dokument ułatwia policji przeprowadzenie rutynowych czynności, a nam pozwoli zaoszczędzić czas. Dzięki cyfrowej wersji "prawka" otrzymasz również łatwy dostęp do wykazu swoich punktów karnych oraz otrzymanych mandatów.
Gdzie i jak korzystać: W każdej sytuacji, w której zachodzi konieczność okazania prawa jazdy, np. podczas stłuczki.
Warto wiedzieć: Jeśli stracimy uprawnienia do prowadzenia pojazdów, automatycznie ważność utraci także dokument wygenerowany przy pomocy aplikacji mObywatel. Warto też pamiętać, że elektroniczna wersja prawa jazdy jest honorowana jedynie na terytorium Polski – wybierając się za granicę, pamiętaj o zabraniu tradycyjnego dokumentu.
Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy
Cyfrowy dokument, który uprawnia świeżo upieczonych kierowców do prowadzenia pojazdów jeszcze przed fizycznym otrzymaniem właściwego dokumentu.
Gdzie i jak korzystać: Możesz wygenerować Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy po tym, jak egzaminator wprowadzi wynik egzaminu do systemu – oczywiście pozytywny! – co zostanie automatycznie przekazane do właściwego wydziału komunikacji. Nie musisz w takiej sytuacji czekać na otrzymanie plastikowego dokumentu, żeby zacząć jeździć samochodem.
Warto wiedzieć: Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy ważne jest przez 30 dni od momentu jego wygenerowania.
mObywatel - Tymczasowe prawo jazdy
mLegitymacja
Elektroniczna wersja zarówno legitymacji studenckiej, jak i szkolnej. Umożliwia korzystanie z przywilejów i uprawnień studenckich/uczniowskich.
Gdzie i jak korzystać: W restauracjach, muzeach, kinach, teatrach, komunikacji miejskiej – wszędzie tam, gdzie tradycyjna legitymacja uprawnia cię do skorzystania ze zniżek i udogodnień wynikających ze statusu studenta lub ucznia na terytorium Polski. W innych państwach Unii Europejskiej należy okazać tradycyjną formę legitymacji.
Warto wiedzieć: Legitymacja wygenerowana w mObywatelu nie jest samodzielnym dokumentem, dlatego aby możliwe było posługiwanie się wersją cyfrową, należy mieć plastikową i aktualną wersję dokumentu.
eRecepta
Wszystkie recepty w jednym miejscu, dostępne wygodnie i od ręki? Tak sprawy wyglądają w mObywatelu. Dzięki aplikacji zrealizujesz cyfrowe recepty przypisane do twojego Internetowego Konta Pacjenta (IKP) w każdej aptece bez konieczności głośnego recytowania numeru PESEL. Wystarczy, że farmaceuta zeskanuje kod QR wygenerowany dla danej recepty – i gotowe.
Gdzie i jak korzystać: W każdej aptece.
Warto wiedzieć: Aplikacja mObywatel umożliwia realizację e-recept twoich dzieci oraz wszystkich osób, od których otrzymasz pełnomocnictwo, np. rodziców czy dziadków.
mKarta Dużej Rodziny
Coś dla miłośników oszczędzania. Karta Dużej Rodziny (KDR) to niezwykle atrakcyjny system zniżek i benefitów dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, który cieszy się wśród Polaków dużą popularnością. Dzięki aplikacji mObywatel nie trzeba pamiętać o każdorazowym zabraniu ze sobą dokumentu – cyfrowa wersja zapewnia dokładnie takie same uprawnienia. Co więcej, w aplikacji znajdziesz listę wszystkich partnerów programu.
Gdzie i jak korzystać: mKDR uprawnia do skorzystania ze zniżek w wielu różnych miejscach, takich jak sklepy spożywcze, ośrodki wypoczynkowe, kina, teatry, baseny, zoo, centra rozrywki i stacje benzynowe. Jej posiadacze mogą także kupić tańsze bilety kolejowe (rodzice otrzymują zniżki rzędu –37 proc. na przejazdy jednorazowe i -49 proc. na bilety miesięczne) oraz w niższych cenach wyrobić paszport (-75 proc. w przypadku dzieci i -50 proc. w przypadku rodziców i małżonków rodziców).
Warto wiedzieć: Żeby korzystać z mKarty Dużej rodziny, osoby dorosłe muszą mieć ważny polski dowód osobisty, natomiast dzieci zobligowane są do posiadania mLegitymacji szkolnej.
mObywatel - Karta Dużej Rodziny
mObywatel – jak wygląda weryfikacja tożsamości?
W skrócie: szybko, wygodnie i bezpiecznie. W aplikacji mObywatel możesz potwierdzić dane swoje oraz osób trzecich, korzystając z kodu QR.
- Po zalogowaniu się do aplikacji wybierz opcję "Kod QR", którą znajdziesz na dolnym pasku narzędzi.
- Teraz zdecydujesz, czy to ty chcesz się wylegitymować, czy też sprawdzić dane innej osoby.
- Każdorazowo weryfikacja polega na zeskanowaniu wygenerowanego na ekranie smartfonu kodu QR. To bardzo proste i intuicyjne.
- Dane osobowe sprawdzane w ten sposób nie są zapisywane na urządzeniu osoby weryfikującej tożsamość – to całkowicie bezpieczna metoda.