PolskaMnisi z Shaolin w Polsce

Mnisi z Shaolin w Polsce

„Zgłębiaj tajemnice Wushu bardzo dokładnie, chłoń całą wiedzę, jaką przekazują Ci nauczyciele. Szukaj najwyższych ideałów. Dąż do mądrości umysłu i sprawności ciała. Nigdy nie lękaj się, nawet najgorszego zła i zawsze walcz o sprawiedliwość” – to motto życia legendarnych mistrzów z klasztoru Shaolin. W październiku mnisi i ich uczniowie przedstawią niezwykły spektakl w Polsce.

Mnisi z Shaolin w Polsce
Źródło zdjęć: © WP.PL

Podczas dwugodzinnego widowiska przeniesiemy się do starożytnych Chin sprzed 1500 lat. Mnisi poprowadzą nas poprzez historię powstania i rozwoju klasztoru Shaolin, jego tradycję i filozofię Zen Buddyzmu. Widzowie będą mogli zobaczyć jak wielką moc niesie ze sobą sztuka medytacji, która pozwala osiągnąć perfekcyjną równowagę między czystością umysłu i siłą ludzkiego ciała.

W skład grupy "Masters of Shaolin" wchodzą uduchowieni mnisi i ich uczniowie praktycznie w każdym wieku. Najmłodszy z nich nie skończył jeszcze 7 lat a najstarszy i najwyższy w hierarchii już dawno przekroczył 75 lat. W spektaklu przedstawią oni również odwieczną więź między uczniami a mistrzami, która nawiązuje się od początku nauki aż do dnia śmierci jednego z nich.

Widzowie będą podziwiać najbardziej efektowne popisy mnichów. Sceny opowiadają rozmaite historie z życia uciskanej biedoty chińskiej i samych mnichów, ich zasady i tryb życia w klasztorze. Mistrzowie zaprezentują również mrożące krew w żyłach sceny walk, do których używają rozmaitych rodzajów broni np. włócznie, halabardy, potrójne cepy, łańcuchy.

Trasa po Polsce:

Bydgoszcz (11.10 Hala Łuczniczka), Radom (12.10 Sala Koncertowa UM), Szczecin (15.10 SDS), Gdynia (16.10 Teatr Muzyczny), Poznań (17.10 Aula Uniwersytecka im. A. Mickiewicza), Wrocław (18.10 Teatr Polski), Częstochowa (19.10 Filharmonia Częstochowska), Kraków (20.10 Hala Wisła), Kielce (21.10 Hala Widowiskowo-Sportowa), Chorzów (22.10 Teatr Rozrywki), Rzeszów (23.10 Hala Podpromie), Łódź (25.10 Teatr Wielki), Lublin (26.10 Centrum Kongresowe AR), Białystok (27.10 Teatr Dramatyczny), Warszawa (28.10 Sala Kongresowa).

Dodatkowe informacje: www.makroconcert.pl lub telefon (0 22) 69 69 900.

Czy wiesz, że... ?

Buddyjscy mnisi z klasztoru Shaolin rozpoczęli walkę o wyłączne prawo używania nazwy klasztoru jako znaku towarowego. Mistrzowie Wushu złożyli wnioski o rejestrację znaku towarowego "Shaolin" w ponad 80 państwach na całym świecie. Mnisi muszą się spieszyć, by oddalić groźbę przejęcia znaku przez konkurencję. Zdaniem chińskiej agencji prasowej Xinhua chętnych, którzy zachcą złożyć podobne wnioski może być nawet 120, więc walka o prawo do używania znaku będzie prawdopodobnie zażarta. W samych Chinach zarejestrowano dotąd 54 podmioty gospodarcze, które mogą używać tego znaku towarowego. "Shaolin" to m.in. piwo, wino, papierosy, opony, meble i liczne hotele. Jednak żadna z firm używających znaku nie ma związku z klasztorem.

Treningi mnichów z Shaolin zawierają również metodę hartowania oczu, wzmacniania bystrości i szybkości postrzegania. Sztukę tą doceniono na przestrzeni wieków, także w innych sztukach walki. Shaolin Kung Fu poświęcając ćwiczeniom oczu wiele uwagi uczy jak wzmocnić oczy, by uchronić się przed oślepnięciem w razie otrzymania uderzenia. Aby poprawić ostrość wzroku, mnisi wlewają sobie do otwartych oczu zimną wodę i patrzą przez 15 minut dziennie prosto w słońce.

Na jednej z konferencji prasowych poprzedzających premierę kolejnej części „Gwiezdnych wojen” – „Atak klonów” Samuel L. Jackson (odtwórca roli rycerza Mace Windu) przyznał, ze grając rycerza Jedi wzorował się na mnichach z Shaolin i ich systemie wartości. Chciałem znaleźć związek pomiędzy wyciszeniem w medytacji i pewnego rodzaju agresją w walce. Rycerze Jedi, podobnie jak mnisi z klasztoru Shaolin, są specyficznymi wojownikami – mówił.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)