Mniej refundacji, ale leki tańsze
(PAP)
Minister zdrowia Mariusz Łapiński podpisał listę leków refundowanych. Znalazło się na niej ponad 2000 preparatów. Minister Łapiński zapowiedział także w środę utworzenie holdingu polskich firm farmaceutycznych, który pomoże ministerstwu prowadzić politykę lekową państwa oraz przyczyni się do przyrostu miejsc pracy w tym sektorze przemysłu.
Minister dodał, że z listy zostało usuniętych około 300 leków - jak się wyraził - przestarzałych i nieskutecznych. Jego zdaniem usunięcie ich umożliwi w przyszłości przyjęcie na listę kolejnych leków nowoczesnych.
Łapiński powiedział w radiowych Sygnałach Dnia, że lista zostanie ogłoszona na konferencji prasowej, a wieczorem będzie dostępna na stronie internetowej ministerstwa.
Dodał, że dzięki kampanii Ministerstwa Zdrowia ceny leków spadły średnio o 18%. Według niego nie ma już takiej sytuacji, że te same leki kosztują w Polsce więcej niż w Unii Europejskiej.
Minister Łapiński podkreślił, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla chorych na cukrzycę czy nowotwory - leki nie zdrożały.
Łapiński wyraził także opinie, że szum informacyjny wobec działań ministerstwa był zorganizowaną akcją zagranicznych firm farmaceutycznych.
Według ministra, dzięki utrzymaniu refundacji na poziomie zeszłego roku, udało się zaoszczędzić 900 milionów złotych, które zostaną przekazane na inne cele w Ministerstwie Zdrowia.
W przekonaniu ministra zdrowia założony cel - obniżenie cen leków - został osiągnięty - oświadczył wiceminister zdrowia Aleksander Nauman. W środę przestawiał sejmowej Komisji Zdrowia nowe listy leków refundowanych wraz z wykazem chorób przewlekłych.
Uzyskaliśmy spadki cen od 50 do 70%. Średnia obniżka cen leków refundowanych wynosi w granicach 20%. W zasadzie nie ma grupy terapeutycznej leków, z której nie uzyskalibyśmy spadku cen - podkreślił Nauman.
Nauman dodał, że dwóch producentów nie chciało obniżyć cen leku. Wobec tego, że na rynku istnieją leki zastępcze, Ministerstwo Zdrowia postanowiło nie umieszczać na listach leków tych producentów.
Nowa lista chorób przewlekłych nie zawiera choroby Wilsona (choroba metaboliczna powodująca uszkodzenie wątroby, mózgu i innych narządów), chorób reumatycznych, niedokrwiennych serca, łuszczycy, krytycznego niedokrwienia kończyn oraz przerostu gruczołu krokowego. Te jednostki znajdowały się na poprzedniej liście chorób przewlekłych. Na nowej liście, inaczej niż na starej, jest cała grupa nowotworów złośliwych oraz choroby psychiczne i upośledzenia. Chorzy cierpiący na choroby wymienione w liście chorób przewlekłych mają prawo do leków refundowanych stosowanych w tych chorobach. (PAP/IAR, aka, ck)