Mniej Polaków niezadowolonych z opieki zdrowotnej
Od początku listopada do grudnia ubiegłego roku liczba Polaków niezadowolonych z opieki zdrowotnej znacznie spadła (o 13 pkt proc.) i stanowiła mniej niż połowę ankietowanych (46%) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego na początku grudnia 2005 r.
Według CBOS, do spadku niezadowolenia z opieki zdrowotnej mogła przyczynić się poprawa nastrojów społecznych, zapewne w następstwie wyborów i powstania nowego rządu. Znaczenie mogło też mieć powołanie na ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religi, cieszącego się dużym zaufaniem i autorytetem społecznym i budzącego nadzieję na pozytywne zmiany w dziedzinie opieki zdrowotnej.
Od listopada do grudnia 2005 roku wzrosła liczba osób mających odczucia ambiwalentne (wzrost o 9 pkt proc.), natomiast w niewielkim stopniu wzrosło zadowolenie z opieki zdrowotnej (o 3 pkt proc.) - wynika z sondażu.
W porównaniu z podobnym sondażem z grudnia 2004 r. zmniejszył się krytycyzm w opiniach na temat zmian następujących w służbie zdrowia. Znacznie zmalała liczba respondentów stwierdzających pogorszenie w ciągu roku jakości opieki zdrowotnej (z 46% do 35%).
CBOS porównał również poziom zadowolenia z opieki zdrowotnej w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech w 2005 roku. Najbardziej zadowoleni z opieki zdrowotnej są Czesi (30%), jednak liczba zadowolonych w tym kraju zmniejsza się z roku na rok.
Na drugim miejscu plasują się Polacy; co czwarty deklaruje zadowolenie z opieki zdrowotnej (25%). Wśród Węgrów 23% osób jest zadowolonych z tej dziedziny. Najmniej zadowoleni z opieki zdrowotnej w swoim kraju są Słowacy (11%); oni też najczęściej wyrażają niezadowolenie (54%).
Na niekorzystne zmiany w opiece zdrowotnej w ciągu ostatniego roku w swoim kraju najczęściej narzekają Słowacy - aż połowa spośród nich (51%) uważa, że nastąpiło pogorszenie w tym względzie. 36% Polaków, 35% Węgrów i 30% Czechów wskazało na pogorszenie w tej dziedzinie.
Poprawę w ciągu ostatniego roku najczęściej deklarowali Węgrzy (15%) i Czesi (14%). Rzadziej o poprawie mówili Słowacy (10%) i Polacy (8%).
Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 2-5 grudnia 2005 r. na liczącej 1018 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłej ludności Polski. Z kolei sondaż na Węgrzech (TARKI) zrealizowano w dniach 24 listopada-11 grudnia 2005, gdzie przebadano 999 osób; na Słowacji (FOCUS) w dniach 30 listopada - 6 grudnia 2005 r. - 1084 osoby; w Czechach (CVVM) 5 - 12 grudnia 2005 r. - 987 osób.