Trwa ładowanie...
d4euvlc
23-05-2006 22:00

Mniej osób w domach pomocy społecznej

Po zmianach zasad finansowania pobytu
pensjonariuszy w domach pomocy społecznej, do placówek tych
kierowanych jest mniej osób niż w latach minionych - wynika z
danych ministerstwa pracy i polityki społecznej.

d4euvlc
d4euvlc

O zasadach finansowania domów pomocy społecznej i obowiązujących tam standardach dyskutowali we wtorek posłowie sejmowej Komisji Polityki Społecznej.

Na koniec 2003 roku na umieszczenie w dps czekało około 18 tys. osób, a pod koniec 2005 roku na terenie kraju było ponad 2 tys. wolnych miejsc. Zdaniem Waldemara Andzela (PiS) może to zagrażać istnieniu domów pomocy społecznej. W ubiegłym roku zlikwidowano bądź przekształcono 18 z nich. Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, pod koniec 2005 r. w 795 domach pomocy społecznej przebywało blisko 78 tys. osób, czyli o około 1,5 tys. mniej niż w 2004.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z 12 marca 2004 roku, za pobyt w domu pomocy społecznej w pierwszej kolejności płaci osoba tam kierowana, ale nie więcej niż 70 proc. swoich dochodów. Brakującą kwotę pokrywa rodzina, jeżeli dochód na osobę jest wyższy niż 790 zł. Gdy to nie wystarcza - resztę dokłada gmina. Z informacji resortu pracy i polityki społecznej wynika, że w ubiegłym roku gminy nie zarezerwowały w swoich budżetach wystarczającej kwoty na dofinansowanie pobytu w dps. Jednak obecnie - jak podaje resort - sytuacja się poprawiła.

W trakcie dyskusji poseł Jarosław Duda (PO) postulował, by zróżnicować standard usług, w zależności od tego czy pensjonariusz sam pokrywa koszty pobytu w domu pomocy społęcznej, czy też jest on finansowany ze środków gminy. Zdaniem dyrektor departamentu pomocy i integracji społecznej w MPiPS Krystyny Wyrwickiej takie zróżnicowanie jest nieuzasadnione, a wszyscy pensjonariusze powinni mieć takie same warunki.

d4euvlc

W trakcie debaty wskazywano też na potrzebę poprawy opieki medycznej w dps. Apelowano o powołanie międzyresortowego zespołu (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Zdrowia)
, który opracowałby program w tym zakresie. Przypomniano także, że do końca 2006 roku domy pomocy społeczne muszą spełnić określone standardy (m.in. dotyczące powierzchni, przypadającej na jednego pensjonariusza). Posłowie podkreślali, że wiele, zwłaszcza małych, domów tych standardów spełnić nie będzie w stanie.

d4euvlc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4euvlc
Więcej tematów