Młodzieżowe Słowo Roku 2024: poznaj finałową dwudziestkę
W środę ogłoszono listę 20 słów i zwrotów kandydujących do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Wśród nich znalazły się takie wyrażenia jak "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" czy "womp womp". Do końca listopada internauci zdecydują, które z nich zwycięży. Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.
Internauci mają czas do 30 listopada, aby oddać swój głos na jedno z finałowych słów. Dodatkowo, jury przyzna Nagrodę Jury za najciekawsze zgłoszenie wraz z jego definicją. Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku grudnia.
Finałowa dwudziestka i ich znaczenia
Pierwsze na liście słowo "aura" odnosi się do zespołu cech otaczających osobę i wpływających na jej odbiór przez otoczenie, niczym "pole energetyczne". Zwrot "mieć aurę" jest wyrazem pozytywnej oceny, a punkty aury można zdobywać lub tracić w zależności od zachowania.
Kolejne słowo, "azbest", to humorystyczne nawiązanie do memów o "wylewaniu azbestu" i często jest aluzją do niskiej jakości inwestycji budowlanych, czyli tzw. "patodeweloperki". Natomiast "bambik" to określenie osoby niedoświadczonej, słabeusza lub nieudacznika, pierwotnie używane w kontekście gry "Fortnite".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Słowo "brainrot" pochodzi z angielskiego i oznacza dosłownie "gnicie mózgu". Używane jest pejoratywnie wobec treści tworzonych przez młodych użytkowników TikToka z pokolenia Alfa. Z kolei "brat" (od albumu Charli XCX) opisuje osobę buntowniczą, pewną siebie i niezależną, wymykającą się społecznym konwencjom.
"Cringe" oznacza coś żenującego lub wywołującego niesmak. Przymiotnik to "cringe'owy", a czasownik "krindżować". Z kolei "czemó" to wyrażenie zdziwienia, które zyskało popularność dzięki rozmowie graczy "Fortnite'a" na TikToku.
"Delulu" (od ang. "delusional") opisuje osobę oderwaną od rzeczywistości lub obsesyjnie skupioną na czymś. Słowo "fein/fe!n/fin" oznacza osobę uzależnioną lub obsesyjnie czegoś pragnącą, nawiązując do utworu rapera Travisa Scotta.
"Fr/FR" to skrót od angielskiego "for real", wyrażający aprobatę. "Glamur/glamour" odnosi się do stylu pełnego przepychu lub wzoru w cętki, popularnego w trendach na TikToku. "GOAT" (akronim od "Greatest of All Time") jest używane na określenie osób wybitnych w swojej dziedzinie.
Czytaj także: Kiedy spotkanie Dudy z Trumpem? "Jeszcze w tym roku"
Zawołanie "oi oi oi baka", pochodzące ze świata anime, stało się wyzwaniem na TikToku, polegającym na krzyczeniu tego zwrotu w miejscach publicznych. "Oporowo" oznacza robienie czegoś z pełnym zaangażowaniem, synonim "do oporu". "Rizz" to określenie na urok osobisty lub charyzmę, zwłaszcza w kontekście atrakcyjności.
"Sigma" opisuje osobę pewną siebie, odnoszącą sukcesy i nieafiszującą się swoją wyjątkowością. Słowo "skibidi" zyskało popularność dzięki wiralowym filmom o "skibidi toilet" i piosence "Dom dom yes yes" Bisera Draganowa. "Slay" wyraża podziw lub określa coś imponującego.
Na liście znajduje się też "womp womp" - wyrażenie sygnalizujące negatywne emocje lub brak zainteresowania rozmową. "Yapping" oznacza ględzenie lub przedłużające się wypowiedzi, pochodzące od angielskiego "yap".
Szczegółowe opisy wszystkich nowych słów i trendów dostępne są na stronach Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, celem plebiscytu jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Organizatorzy podkreślają, że Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku zwyciężyło słowo "rel", a Nagrodę Jury otrzymało "oddaje".