Młodzież Wszechpolska odwołała marsz
Młodzież Wszechpolska odwołała Marsz Tradycji i Kultury zapowiadany na najbliższą sobotę. Ulicami Warszawy przejdą więc dwie demonstracje - Parada Równości oraz Marsz Pokoju. Manifestacje obserwować będą przedstawiciele Fundacji Helsińskiej i Rzecznika Praw Obywatelskich.
O odwołaniu marszu wszechpolaków poinformowała Anna Jabłońska z MW. Decyzja ta jest odpowiedzią na apel lidera LPR, wicepremiera Romana Giertycha, który w czwartek zwrócił się do Młodzieży Wszechpolskiej o zrezygnowanie z organizacji Marszu Tradycji i Kultury oraz do wojewody mazowieckiego o cofnięcie zgody na Paradę Równości.
Wojewoda mazowiecki nie ma żadnych podstaw prawnych do uchylenia rejestracji Parady Równości. Osoby jej przeciwne powinny kierować swoje protesty i uwagi do organu rejestrującego, czyli stołecznego urzędu miasta - poinformował w imieniu wojewody jego rzecznik Maksym Gołoś.
Szef Wszechpolaków i poseł LPR Krzysztof Bosak zastrzegł, że rezygnacja z Marszu "bynajmniej nie oznacza, że MW miałaby zmienić poglądy, bądź rezygnacji z prezentowanego stanowiska".
Nie chcemy po prostu tworzyć w centrum Warszawy jakiegoś duetu z homoseksualistami i konfrontacyjnej atmosfery - takiej sytuacji, że ich manifestacja będzie stanowić dopełnienie naszej, a nasza - ich. Cele jakie sobie postawiliśmy - zrealizowaliśmy - argumentował.
Bosak zapewnił, że MW nie zrezygnuje z prezentowania swojego "konsekwentnego stanowiska". Poinformował, że Wszechpolacy chcą w najbliższych miesiącach zorganizować manifestację pod Parlamentem Europejskim w Strasburgu.
Dodał, że decyzja Wszechpolaków o odwołaniu przemarszu jest "autonomiczną odpowiedzią na apel wicepremiera Romana Giertycha".
Nie zamierzamy w jakikolwiek sposób zakłócać legalnie odbywających się manifestacji - zapowiedział Bosak pytany, czy Młodzież Wszechpolska nie będzie zakłócać sobotniej Parady Równości".
Na sobotę mają sie zatem odbyć dwie demonstracje; według organizatorów w Paradzie Równości ma uczestniczyć 1,5 tys. osób, a w Marszu Pokoju organizowanym przez Ogólnopolski Ruchu Sprzeciwu Społecznego - ponad 100.
Parada Równości - organizowana przez Fundację Równości - w godz. 13.00-15.00 przejdzie od Sejmu, ul. Piękną, Marszałkowską, Senatorską do pl. Teatralnego.
Marsz Pokoju odbędzie się w godz. 11.00 - 13.00 i przebędzie trasę od Sejmu Traktem Królewskim, przez pl. Piłsudskiego do Marszałkowskiej, a nią do pl. Defilad.
Jak podkreślił organizator Marszu Wojciech Kuleczka jego demonstracja ma zwrócić uwagę na "zagrożenia związane z homoseksualizmem". Podkreślił, że uczestnicy demonstracji nie będą szukać konfliktu z uczestnikami Parady. Zaznaczył, że ze nie zaprosił do wspólnego przemarszu wszechpolaków ponieważ "postrzegani są oni jako agresywna grupa", a uczestnicy Marszu Pokoju chcą rozmawiać "wyłącznie przy pomocy argumentów".
W sobotniej Paradzie Równości weźmie udział około 30 obserwatorów Fundacji Helsińskiej ; będą odnotowywać wszystkie naruszenia praw człowieka, gdyby do takich doszło - poinformował Sławomir Cybulski z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Będzie też dwóch obserwatorów z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Obserwatorzy to pracownicy Fundacji i absolwenci prowadzonej przez Fundację Polskiej Szkoły Praw Człowieka. To osoby, które doskonale wiedza na czym polegają standardy praw człowieka - podkreślił Cybulski. O wyznaczenie obserwatorów do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz prezesa Fundacji Helsińskiej zwrócił się komendant stołeczny policji Jacek Kędziora - poinformował jego rzecznik Mariusz Sokołowski. Kwestie respektowania praw człowieka są podczas tego rodzaju zgromadzeń niezmiernie ważne. Chcemy, by osoby, które zajmują się tym na co dzień, miały pełen obraz sytuacji, zarówno z punktu widzenia policji, jak i uczestników obu manifestacji - powiedział.
Trasy sobotnich manifestacji będą monitorowane przez policyjne kamery. Obraz z nich trafi bezpośrednio do Stołecznego Stanowiska Kierowania.
W odwołanym Marszu Tradycji i Kultury zapowiadano udział ok. 500 osób. Miał przejść sprzed pomnika Mikołaja Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu gmachu Sejmu. Na tej trasie demonstracja miała się spotkać z Paradą Równości, potem jednak władze miasta zdecydowały, że Parada przejdzie Marszałkowską.
W ubiegłym roku członkowie Młodzieży Wszechpolskiej kilkakrotnie próbowali zakłócić przebieg Parady Równości, która odbyła się bez zezwolenia. Interweniowała policja. Zatrzymano dwadzieścia osób. W tym roku, w kwietniu, ulicami Krakowa przeszły dwa marsze: Tolerancji, z udziałem m.in. gejów i lesbijek, oraz Tradycji i Kultury, zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską. Marsz Tolerancji został trzykrotnie zaatakowany; byli poszkodowani. Policja zapobiegła większym zamieszkom.
Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl