PolskaMłodzi Żydzi zwiedzali Oświęcim

Młodzi Żydzi zwiedzali Oświęcim

Tysiące młodych Żydów zwiedziło w Dniu
Pamięci o Ofiarach Shoah (Jom Ha-shoah) były niemiecki obóz Auschwitz. Około 3
tysięcy młodych Izraelczyków wzięło udział w uroczystości
upamiętniającej ofiary zagłady na terenie Byłego Auschwitz II -
Birkenau. Towarzyszyła im minister edukacji Izraela Yuli Tamir.

Uroczystość w byłym obozie Birkenau prowadzona była w całości w języku hebrajskim. Izraelczycy wspominali ofiary hitleryzmu. Zmówili kadisz, która jest w judaizmie modlitwą będącą składnikiem wszelkich żydowskich modlitw zbiorowych. Odmawia ją także mężczyzna przez cały rok po śmierci bliskiego członka rodziny i w każdą rocznicę jego zgonu (jarcajt). Kadisz wymaga minjanu, czyli obecności 10 dorosłych mężczyzn. Uczestnicy uroczystości odśpiewali także "Hatikwę" (nadzieja), izraelski hymn.

Wcześniej młodzi w ciszy zwiedzali ekspozycje w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W poniedziałek około 6 tysięcy młodych Żydów z całego świata, a także około tysiąca Polaków weźmie wspólnie udział w Marszu Żywych. Wczesnym popołudniem przejdą tak zwaną Drogą Śmierci z byłego Auschwitz I do byłego KL Auschwitz II - Birkenau, by uczcić pamięć ofiar holokaustu.

Marsze Żywych od 1988 roku organizuje izraelskie ministerstwo edukacji we współpracy z organizacją "March of the Living". Odbywają się one tradycyjnie w Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Shoah). W pierwszym marszu wzięło udział około 1,5 tysięcy Żydów. Począwszy od roku 1996 Marsze Żywych odbywają się rokrocznie. Największy dotąd Marsz odbył się w 2005 roku. Uczestniczyło w nim około 20 tys. osób.

Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Niemcy zgładzili tam ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)