PolskaMłodzi konstruktorzy stworzyli sztuczną dłoń. Atutem jest cena i łatwość obsługi

Młodzi konstruktorzy stworzyli sztuczną dłoń. Atutem jest cena i łatwość obsługi

Młodzi naukowcy z Politechniki Wrocławskiej stworzyli prototyp sztucznej dłoni - EZI-Hand. Proteza jest prosta w obsłudze, uniwersalna oraz tania. Projekt zyskał już akceptację na konferencji technicznej.

Młodzi konstruktorzy stworzyli sztuczną dłoń. Atutem jest cena i łatwość obsługi
Źródło zdjęć: © Facebook | Koło Naukowe EZI

Studenci z Koła Naukowego EZI działającego na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej skonstruowali EZI-Hand, czyli protezę ludzkiej dłoni. Konstruktorzy za cel postawili sobie stworzenie urządzenia uniwersalnego, szeroko dostępnego oraz taniego i śmiało można powiedzieć, że realizacja projektu powiodła się we wszystkich wspomnianych aspektach.

Prototyp sztucznej dłoni kosztował około 500 złotych. Bardzo ważne jest to, że testowana na kilku osobach proteza nie wymagała specjalnej kalibracji dla każdej z nich, a ponadto EZI-Hand może być stosowana u osób nie posiadających znacznej części dłoni, ponieważ do części ruchów wykorzystywane są impulsy elektryczne wytwarzane przez mięśnie przedramienia. Dla poprawy obsługi robotycznej protezy młodzi konstruktorzy stworzyli specjalna aplikację na system Android, która pozwoli sterować ruchami sztucznej dłoni

Jak mówią studenci z KN EZI, w tegorocznej Konferencji Projektów Zespołowych odbywającej się na Politechnice Wrocławskiej, ich projekt zdobył Nagrodę Publiczności. Prace nad EZI-Hand odbywają się w dwunastoosobowej grupie i jak podkreślają członkowie zespołu, podzieleni są na mniejsze, wyspecjalizowane podgrupy, co pozwala na jednoczesną pracę nad wieloma zagadnieniami.

Nie jest wykluczone, że w niedługim czasie projekt studentów KN EZI trafi do produkcji masowej.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wrocławprotezadolny śląsk
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)