Młode żubry będą żyły na wolności
Cztery żubry wypuszczono na wolność z tzw. zagrody aklimatyzacyjnej na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec (Zachodniopomorskie). Zagrodę opuściły trzy samce i jedna samica. Naukowcy liczą, że wypuszczone osobniki dołączą do stada żyjącego na wolności.
06.06.2006 | aktual.: 06.06.2006 16:09
Czteroletni Pontek, dwa trzylatki Pogodny i Podziw oraz czteroletnia Podróżna dostały obroże telemetryczne, które pozwolą na lokalizację zwierząt oraz kontrolę ich adaptacji w stanie wolnym. Podczas obrożowania pobrano od żubrów materiał genetyczny, by określić ich stan zdrowia i porównać go z późniejszymi wynikami. Podczas pobierania próbek materiału lekarz weterynarii stwierdził, że samica Podróżna jest cielna.
Akcja odbywa się w ramach programu "Ochrona czynna żubrów w województwie zachodniopomorskim".
Badacze zwyczajów żubrów liczą, że wypuszczone osobniki dołączą do stada żyjącego na wolności na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec. Pozwoliłoby to przy pomocy obroży telemetrycznych wypuszczonych osobników obserwować przemieszczanie się całego stada. Powiększając stado bytujące w lasach wałeckich nie dopuści też do tzw. chowu wsobnego, czyli krzyżowania się osobników blisko ze sobą spokrewnionych.
Osiem żubrów przywieziono do zagrody aklimatyzacyjnej we wrześniu ub.r. Zwierzęta przyjechały tutaj z Wolina, Pszczyny i Białowieży.
Na początku tego roku w powiecie wałeckim (Zachodniopomorskie), gdzie znajduje się Nadleśnictwo Mirosławiec, policzono populację żubrów. Doliczono się wówczas 24 żubrów: 21 osobników zamieszkuje tereny nadleśnictwa Mirosławiec, a trzy pozostałe - okolice Nowych Lasek i Wierzchowa w sąsiednim powiecie drawskim.
Lasy Wałeckie to jedno z pięciu występujących w Polsce skupisk stad żubrów żyjących na wolności, obok puszcz Białowieskiej, Knyszyńskiej i Boreckiej oraz Bieszczad. Stado wolnościowe żubrów zachodniopomorskich jest najdalej na zachód kontynentu położoną populacją dziko żyjących żubrów w Europie.
Do województwa zachodniopomorskiego pierwsze stado żubrów sprowadzono na początku 1980 r. Liczyło wówczas osiem osobników.
Żubr to najpotężniejszy ssak europejski. Dawniej zamieszkiwał całą środkową i część północnej Europy. W warunkach naturalnych wyginął z końcem I wojny światowej. W latach pięćdziesiątych gatunek udało się odtworzyć m.in. dzięki temu, że rozmnożono go w rezerwatach z osobników zachowanych w zwierzyńcach i ogrodach zoologicznych.
Obecnie żubry objęte są ochroną gatunkową. Żyją w stadach liczących po kilkanaście sztuk. Maksymalny wiek żubrów to 22 lata dla byka i 27 lat dla samicy.