PolskaMityczny gigant stanął na straży praw dzieci

Mityczny gigant stanął na straży praw dzieci

Ma cztery metry wysokości, kształty człowieka i jest cały z drewnianych desek. Tak wygląda CosmoGolem - mityczna postać, która stanęła na Polu Mokotowskim u zbiegu ul. Wawelskiej i al. Niepodległości. Przy nim najmłodsi będą poznawać swoje prawa, a do jego wnętrza można wrzucać karteczki z życzeniami.

Mityczny gigant stanął na straży praw dzieci
Źródło zdjęć: © Polska/Dawid Parus

- Legenda CosmoGolema sięga XVI wieku, a on sam symbolizuje pomoc i ochronę - tłumaczy Koen Vanmechelen, belgijski artysta, który zaprojektował rzeźbę. Jak zaznacza, gigant ma przypominać o prawach najmłodszych, tych, którzy potrzebują wsparcia i nadziei. Artysta wspólnie z młodzieżą przygotował jego poszczególne części ciała, w pracach pomagał stolarz.

- Brakowało tylko wnętrza giganta. Dlatego postanowiliśmy, że ożywią je życzenia dzieci - dodaje Vanmechelen. W miejscu serca pojawiły się drzwiczki. Gdy się je otworzy, można do nich wrzucać zapisane przez siebie karteczki.

Jako pierwszy zrobił to Paweł. - Napisałem, że chciałbym polecieć balonem - zdradza chłopiec. Życzenia można wrzucać cały czas, a CosmoGolem stanie się ich powiernikiem, bo nikt ich ze środka nie będzie wyjmował. Organizatorzy są pewni, że giganta nikt nie zniszczy.

- W pozostałych krajach nie padał ofiarą wandali, więc mamy nadzieję, że u nas będzie tak samo - przekonuje Lucyna Kicińska z Fundacji "Dzieci Niczyje", która sprowadziła giganta do Warszawy. I dodaje, że CosmoGolem będzie sprawował jeszcze jedną ważną funkcję.

- Wokół niego będziemy organizowali warsztaty dla dzieci, o ich prawach i pomocy, jaką mogą dostać. Zajęcia mają prowadzić nauczyciele. Fundacja już wysłała informacje o projekcie do wszystkich gimnazjów w kraju, w których uczy się ok. 1,5 mln nastolatków. Nauczyciele zainteresowani warsztatami mogą zgłaszać chęć ich prowadzenia przy gigancie. Pierwsze mają się odbyć wiosną, na raz przy CosmoGolemie mogą uczyć się trzy grupy najmłodszych.

Pierwszy gigant stanął w Belgii. Kolejne na całym świecie. W ciągu kilkunastu lat powstało ich aż 26. 13 z nich jest przenośnych, pozostałe na stałe wpisały się w otaczający krajobraz. Tak jest np. w Indiach, gdzie rocznie przy CosmoGolemie zbiera się 8 tys. dzieci.

Informacje o scenariuszach zajęć i zapisy na stronie: www.cosmogolem.pl.

Andrzej Rejnson

Polecamy w wydaniu internetowym www.polskatimes/Warszawa: Wrzuć życzenie do serca CosmoGolema giganta

dzieciwarszawaprawo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)