Trwa ładowanie...
d2gfxrj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Mitsubishi przeprasza za wykorzystanie jeńców do robót przymusowych

Zarząd japońskiego koncernu Mitsubishi poprosił amerykańskich jeńców o wybaczenie za zmuszanie ich do robót przymusowych podczas drugiej wojny światowej. Przeprosiny złożono w Los Angeles na ręce 94-letniego byłego więźnia Jamesa Murphy'ego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mitsubishi przeprasza za wykorzystanie jeńców do robót przymusowych
(PAP/EPA, Fot: EVERETT KENNEDY BROWN)
d2gfxrj

Uroczystą ceremonię przeprosin w Centrum Szymona Wiesenthala zorganizowało Muzeum Tolerancji; Murphy przyjął przeprosiny szefów Mitsubishi w imieniu amerykańskich jeńców wojennych.

Hikaru Kimura, wysokiej rangi menedżer japońskiego koncernu powiedział, że jego firma "składa pełne skruchy prośby o wybaczenie" skierowane do blisko 900 amerykańskich jeńców, którzy "wycierpieli straszne męki" pracując w kopalniach i fabrykach Mitsubishi.

James Murphy, który pracował w kopalni miedzi, jest jednym z nielicznych żyjących Amerykanów zmuszonych niegdyś do pracy dla tego koncernu.

d2gfxrj

Rząd Japonii już dwukrotnie - w 2009 i 2010 roku - przepraszał Amerykanów za zmuszanie jeńców do pracy podczas drugiej wojny światowej, ale prośba o wybaczenie ze strony koncernu, to wydarzenie bez precedensu - komentuje AP.

Yukio Okamoto, członek zarządu Mitsubishi powiedział: "musimy również prosić o wybaczenie za to, że tak późno prosimy o wybaczenie".

Około 12 tys. amerykańskich jeńców zostało przewiezionych w czasie wojny do Japonii i zmuszonych do pracy w ponad 50 fabrykach i kopalniach; 10 proc. z nich nie przeżyło - powiedział Kinue Tokudome, dyrektor amerykańsko - japońskiego centrum dialogu we. jeńców wojennych, które prowadzi kampanię wśród japońskich firm, nakłaniając je do składania takich przeprosin.

Zobacz także: Dobra kondycja Mitsubishi

d2gfxrj

Podziel się opinią

Share

d2gfxrj

d2gfxrj
Więcej tematów