Trwa ładowanie...

Misyjne kolędowanie na rzecz dzieci z Afryki

Dzieci z kilkudziesięciu parafii w Polsce wyruszają z kolędą i apelem o pomoc dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej. W Polsce, misyjne kolędowanie odbywa się po raz 13.

Misyjne kolędowanie na rzecz dzieci z AfrykiŹródło: AFP
d3u6lok
d3u6lok

Jak zapewnia dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, ks. Jan Piotrowski, akcja misyjnego kolędowania nie ogranicza się jedynie do okresu bożonarodzeniowego, lecz jest wynikiem całorocznej pracy duszpasterskiej z dziećmi.

W ramach tej pracy dowiadują się one wiele o kraju, z którego dzieci będą objęte pomocą Stolicy Apostolskiej. Tym razem Watykan wskazał na Republikę Środkowoafrykańską, państwo od lat ogarnięte wojną domową. Ofiarami konfliktu są przede wszystkim dzieci.

O trudnej sytuacji dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej mówi także Roger Ngimbi Di Makwala z ambasady Republiki Demokratycznej Konga.

Dzieci cierpią tam z powodu dyskryminacji, ubóstwa, wojen i epidemii AIDS.

d3u6lok

Była misjonarka świecka Elżbieta Wryk podkreśla, że afrykańskie dzieci żyją w stałym poczuciu zagrożenia, są siłą wcielane do wojska i uczone zabijania. Powrót do społeczeństwa dzieci-żołnierzy jest trudny i wymaga dużo czasu - mówi Ewa Wryk. Dlatego misjonarze organizują dla nich ośrodki, szkoły i schroniska.

Ksiądz Eugeniusz Szyszko, który był misjonarzem w Afryce, mówi o stosunkowo młodym Kościele w Republice Środkowoafrykańskiej. Dopiero w 1894 roku dotarli tam pierwsi misjonarze. Dziś w kraju tym pracuje w jednej archidiecezji, ośmiu diecezjach i 122 parafiach około 600 księży, z czego zaledwie 200 to Afrykańczycy. Wśród misjonarzy są także Polacy: 35 księży i sióstr zakonnych.

W ubiegłym roku, podczas misyjnego kolędowania na rzecz dzieci z Indonezji zebrano ponad ćwierć miliona złotych.

Misyjni kolędnicy śpiewają kolędy i zostawiają obrazek z czarnoskórym aniołkiem. Jedną z kolęd przygotowano nawet w języku Republiki Środkowej Afryki.

Misyjne kolędowanie zakończy się 6 stycznia.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj