Trwa ładowanie...
d47zhi7
szkoła

Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej otwarta

Z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego otwarto w czwartek w Warszawie Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zajęcia w szkole rozpocznie 12 studentów, m.in. Sławomir Fabicki i Denijal Hasanović.

Share
d47zhi7

Czwartkowa uroczystość rozpoczęła się od podpisania umów między Fundacją Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy a mecenasem szkoły - Ryszardem Krauze i partnerami zagranicznymi - fundacjami Focal ze Szwajcarii i Nordmedia z Niemiec

Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy założyli w Warszawie reżyserzy Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF). Honorowy patronat nad szkołą objęła Europejska Akademia Filmowa.

Obok Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, wykładowcami szkoły są polscy i zagraniczni filmowcy, m.in.: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Marcel Łoziński i Krzysztof Krauze, a także Thomas Vinterberg, Mogens Rukov i Per Fly z Danii (twórcy słynnej Dogmy), David Ondricek z Czech, Andriej Smirnow z Rosji oraz Janos Szas i Ildikoe Enyedi z Węgier.

13 maja naukę w szkole rozpocznie 12 studentów, którzy zostali wyłonieni spośród 140 zgłoszonych osób, w toku trzystopniowej rekrutacji. Są wśród nich nominowany do Oscara za "Męską sprawę" Sławomir Fabicki oraz Denijal Hasanović, którego debiut fabularny pt. "List" zdobył nagrodę specjalną Telewizji Polskiej na festiwalu w Gdyni. (jask)

d47zhi7

Podziel się opinią

Share
d47zhi7
d47zhi7
Więcej tematów