PolskaMisterium Męki Pańskiej ponownie na poznańskiej Cytadeli

Misterium Męki Pańskiej ponownie na poznańskiej Cytadeli

28 marca w parku Cytadela w Poznaniu po raz kolejny odbędzie się widowisko z udziałem około kilkuset aktorów i statystów przypominające ostatnie chwile przed śmiercią Jezusa Chrystusa. Misterium co roku ogląda na żywo kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Misterium Męki Pańskiej ponownie na poznańskiej Cytadeli
Źródło zdjęć: © misterium.eu
Zenon Kubiak

Misterium Męki Pańskiej odbyło się w Poznaniu po raz pierwszy w 1998 r. W 2012 r. wydarzenie wyjątkowo przeniesiono do Warszawy. Rok później widowisko miało ponownie odbyć się w Poznaniu, ale na przeszkodzie stanęły fatalne warunki atmosferyczne. W 2014 r. misterium odbyło się już bez przeszkód i organizatorzy liczą, że podobnie będzie w tym roku.

Trwające około 80 minut widowisko rozpocznie się 28 marca o godz. 19.00. Dwie godziny wcześniej zostanie odprawiona msza w kościele p.w. św. Jana Bosko na Winogradach.

- Tegoroczne misterium będzie miało taką samą formę jak poprzednie edycje z wyjątkiem sceny finałowej, którą każdego roku wzbogacamy o jakiś nowy pomysł - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Przemysław Rogalski, jeden ze współorganizatorów widowiska.

W przedstawieniu pełnym ciekawych efektów świetlnych i dźwiękowych weźmie udział od 150 do 200 aktorów i co ciekawe, każdy chętny może także pojawić się na scenie. - Cały czas mogą się zgłaszać osoby chcące zagrać osoby z tłumu. Mamy przygotowano 300 strojów dla statystów, więc dla nikogo nie powinno ich zabraknąć – zapewnia Rogalski.

Aby zagrać w misterium, należy wysłać e-maila na adres obsada@misterium.eu, podając w nim swoje imię, nazwisko oraz numer kontaktowy. W odpowiedzi organizatorzy prześlą plan prób oraz formularz, który wystarczy wypełnić i odesłać. W przedstawieniu mogą zagrać także osoby niepełnoletnie.

Podobnie jak przed rokiem misterium będzie można oglądać nie tylko na żywo na Cytadeli, ale także w Internecie. Przed rokiem zainteresowanie transmisją online było tak duże, że doszło do zablokowania strony.

Organizatorzy nie ujawniają budżetu całego przedsięwzięcia. Zdradzają jedynie, że koszty są pokrywane ze składek przeprowadzanych wśród widzów corocznych widowisk, a także z dotacji z budżetu miasta.

- Im więcej pieniędzy uda nam się zdobyć na organizację, tym więcej elementów możemy zapewnić, np. kupić więcej chlebów, którymi będą się dzielić widzowie, albo np. ustawić telebim – wyjaśnia Przemysław Rogalski.

Wstęp na widowisko jest bezpłatny.

Zenon Kubiak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)