ŚwiatMisterium Męki Pańskiej na warszawskim Służewcu

Misterium Męki Pańskiej na warszawskim Służewcu

400 aktorów, 300-osobowy chór i orkiestra symfoniczna wystąpią 16 kwietnia na pięciu scenach usytuowanych na terenie Toru Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu podczas jednego z największych widowisk pasyjnych na świecie - Misterium Męki Pańskiej.

Misterium Męki Pańskiej na warszawskim Służewcu
Źródło zdjęć: © PAP

07.04.2011 | aktual.: 07.04.2011 16:42

Misterium 2011 odbędzie się tradycyjnie w sobotę przed Niedzielą Palmową.

Opowieść o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa rozpocznie się o godzinie 20.00, tuż po zapadnięciu zmroku. Dramaturgię widowiska ma potęgować gra świateł: reflektorów, laserów oraz pochodni oraz utwory muzyki klasycznej wykonywane przez 300-osobowy chór i orkiestrę symfoniczną. Gigantyczna scenografia umiejscowiona na specjalnych rusztowaniach ma być doskonale widoczna dla widzów nawet z odległości 300 metrów.

Misterium po raz pierwszy odbędzie się w stolicy; do tej pory, od ponad 10 lat prezentowane było w Poznaniu. Misterium co roku w Poznaniu oglądało kilkadziesiąt tysięcy widzów. Organizatorzy przewidują, że w Warszawie spektakl może zobaczyć nawet pół miliona ludzi. Inscenizację poprzedzi msza św., która zostanie odprawiona w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, skąd uczestnicy wspólnie mają udać się na widowisko.

Widowisko zostanie pokazane w Warszawie, ponieważ jego organizatorzy chcą w ten sposób włączyć się do ogólnopolskich przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II.

Pomysłodawcą, scenarzystą, reżyserem i producentem Misterium Męki Pańskiej jest Artur Piotrowski. Co roku przy widowisku pracuje ok. tysiąc osób. Wielu aktorów gra w Misterium od lat. W rolę Jezusa niezmiennie wciela się Ziemowit Howadek.

W spektaklu może uczestniczyć każdy, wstęp jest bezpłatny. Podczas przedstawienia harcerze rozdadzą widzom 10 tys. specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba.

Misterium trwa 80 minut. Widowisko rozpoczyna się wjazdem Chrystusa do Jerozolimy, kończy - jego ukrzyżowaniem na Golgocie i zwycięskim zmartwychwstaniem. Widzowie mogą śledzić w rzeczywistej skali Drogę Krzyżową, którą blisko dwa tysiące lat temu pokonał Jezus.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)