Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska
Po raz szósty w centrum Gdańska w Wielki Piątek odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Droga Krzyżowa, w której odtworzeniu brało udział ok. 70 aktorów, wiodła spod Dworu Artusa na Górę Gradową.
22.04.2011 | aktual.: 22.04.2011 16:52
Jak powiedział pomysłodawca i jeden z organizatorów przedstawienia, Adam Hlebowicz z gdańskiego Stowarzyszenia SUM, celem misterium jest "wzbudzenie w mieszkańcach Gdańska refleksji". - Chcemy skonfrontować normalne życie miasta: zakupy, ruch, pośpiech, zabieganie z bardzo wyrazistym wspomnieniem tamtych chwil sprzed prawie 2000 lat - powiedział.
Misterium trwało ponad dwie godziny. W jego trakcie odtworzono wszystkie sceny składające się tradycyjnie na Drogę Krzyżową. Choć misterium pozbawione było typowych akcentów modlitewnych charakterystycznych dla tego typu nabożeństw, na poszczególnych stacjach rozważania wielkopiątkowe prowadził gwardian kościoła św. Jakuba w Gdańsku o. Piotr Nowak.
Odtworzenia Drogi Krzyżowej podjęli się aktorzy z Młodzieżowego Klubu Twórczego "Plama". W Drodze Krzyżowej aktorom towarzyszyło kilkuset gdańszczan. O oprawę muzyczną misterium zadbały zespoły Diakonia Muzyczna Czarka Paciorka oraz Ikenga Drummers.
Rozpoczynająca misterium scena sądu nad Chrystusem odegrana została na przedprożu Dworu Artusa w zabytkowym centrum Gdańska. Kolejne etapy inscenizacji Męki Pańskiej miały miejsce m.in. przed halą targową i w przejściu podziemnym na wysokości dworca Gdańsk Główny. Finał spektaklu - ukrzyżowanie Chrystusa - odbył się na Górze Gradowej u stóp Milenijnego Krzyża.