Miodowicz: celem kontrwywiadu nie były legalne ugrupowania
Były szef kontrwywiadu UOP Konstanty
Miodowicz (PO) oświadczył, że UOP rozpracowywał skrajne
środowiska prawicowe i lewicowe, natomiast celem kontrwywiadu pod
jego kierownictwem nie było jakiekolwiek ugrupowanie polityczne
zarejestrowane formalnie.
Miodowicz zapewnił na konferencji prasowej w Sejmie, że funkcjonariusze kontrwywiadu nie prowadzili działań bezprawnych.
W działaniach naszych kierowaliśmy się w sposób bezwzględny zapisami konstytucji, zapisami ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa oraz obowiązującą nas instrukcją. Zasada praworządności naszych działań była dla nas zawsze priorytetem- mówił Miodowicz. Podkreślił, że ze swojej pracy w UOP "był i będzie zawsze dumny", bo była to instytucja, która "sytuowała się na pierwszej linii ochrony interesów bezpieczeństwa państwa".
Obecnie, po latach, z powodów politycznych w sposób nikczemny (...) określone środowiska polityczne i ludzie (...) usiłują podważyć ten fragment historii Polski i splugawić tych, którzy w UOP spędzili parę twardych lat- powiedział Miodowicz, wskazując w tym kontekście na koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.
Koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann złożył w środę zawiadomienie do prokuratury, które wskazuje na podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień przez Miodowicza w latach 90. Poinformował o tym w środę na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Według Ziobry, Miodowicz "miał przekroczyć swoje uprawnienia dekretując polecenie działań operacyjnych na piśmie (...), działań operacyjnych, które miały być nakierowane i nastawione na rozpracowanie środowisk prawicowych".
Zapewniam, że w służbie kontrwywiadu, której zaszczyt miałem być dyrektorem, nie zachodziły nigdy okoliczności, które skłaniałyby funkcjonariuszy tej służby do podejmowania działalności bezprawnej- oświadczył Miodowicz. Dodał, że zadaniem UOP była ochrona porządku konstytucyjnego. Dlatego Urząd rozpracowywał skrajne środowiska prawicowe i lewicowe "podobnie jak to się dzieje w innych państwach demokratycznych". Były to ugrupowania, które naruszały porządek konstytucyjny kraju lub prowadziły działania godzące w ten porządek- powiedział Miodowicz. Zapewnił: Nie było celem kontrwywiadu nigdy, na przestrzeni lat o których powiedziałem (1990-95), jakiekolwiek ugrupowanie polityczne formalnie zarejestrowane.
Odrzucam wszelkie sugestie, by zapis na odtajnionej notatce prezentowanej na konferencji prasowej przez pana Wassermanna sugerował rozpracowywanie systemowe środowisk legalnie funkcjonujących partii - podkreślił Miodowicz.
Sprawa dotyczy notatki z 17 lipca 1995 r. od agenta umiejscowionego - według Wassermanna - w środowisku dziennikarskim i politycznym. Notatka ta, według Wassermanna, została odtajniona. Agent informuje w niej, że 13 i 14 lipca spotkał się z nieujawnioną osobą, od której dowiedział się, że "redakcja zagraniczna PAP zwróciła uwagę, iż w przeddzień wizyty w Polsce kanclerza (Niemiec, Helmuta) Kohla, prasa rosyjska ("Komsomolskaja Prawda") zamieściła artykuł, w którym poinformowała, iż tajne służby planują terror polityczny w Rosji".
Na tej informacji widnieje odręczna dekretacja przypisywana Miodowiczowi: "Proszę ponownie ustawić źródło na kierunek rozpoznań wewnątrzkrajowych, w szczególności środowisk prawicowych. W tym kontekście opinie akredytowanych w RP dziennikarzy (korespondentów etc.) - aczkolwiek interesujące - należy uznać za drugoplanowe". Poniżej następuje podpis przypisywany Miodowiczowi i data 18 lipca 1995 r. Słowa od "ustawić" do "prawicowych" oraz pojedyncze słowo "interesujące" są w odręcznej adnotacji podkreślone.
Miodowicz powiedział, że "prawdopodobnie rzeczywiście dokonał tego zapisu, bo mógł go dokonać (...) ale konia z rzędem da temu, kto udowodni, że w tym zapisie jest jakakolwiek sugestia, że będziemy mieli do czynienia z działaniami bezprawnymi lub jakakolwiek zachęta do działań bezprawnych".
Dziennikarze pytali, czy notatkę można zatem w jakikolwiek sposób wiązać z Porozumieniem Centrum. Porozumienie Centrum było legalnie funkcjonującą partią polityczną i jako takie nigdy nie mogło być przedmiotem zainteresowania kontrwywiadu- odparł. Powiedział, że prokurator mógł zlecić policji lub UOP prowadzenie śledztwa w sytuacji, gdyby w jakiejś partii ulokowali się przestępcy.
Działania Wassermanna i Ziobry Miodowicz nazwał "zbrodnią na zdrowym rozsądku, hańbiącą państwo polskie i jego urzędników". Miodowicz uważa, że Wassermann powinien rozważyć swoją dalszą karierę polityczną. Pytany, czy odda sprawę do sądu, powiedział: Nie ma takich środków politycznych i prawnych, których nie zastosujemy dla ochrony praworządności w Polsce.