Minuta solidarności
Jeśli dziś przed południem nie dojdzie do porozumienia strajkujących pracowników „Wagonu” z zarządem firmy, w fabryce rozpocznie się strajk głodowy.
Wpołudnie na znak solidarności ze strajkującymi we wszystkich zakładach pracy w Polsce, w których działają struktury Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, na jedną minutę zostanie przerwana praca.
Wczoraj po raz kolejny strajkujący pracownicy fabryki Wagon wyszli na ulice Ostrowa Wielkopolskiego. W manifestacji wzięło udział ponad 2 tysiące osób. Strajkujący przeszli przez główne ulice miasta, blokując przebiegającą przez Ostrów Wielkopolski drogę krajową nr 11 Poznań-Katowice. Sparaliżowało to na pewien czas ruch w śródmieściu. Na czele pochodu strajkujący nieśli zdjęcie prezesa Mariana Prieditisa z podpisem „mafijny złodziej”, na innym transparencie widniała namalowana przez jednego z robotników podobizna prezesa z napisem „On załatwił fabrykę”.
Przez ponad godzinę pracownicy „Wagonu” maszerowali głównymi ulicami Ostrowa. Robotnicy wznosili okrzyki: „Chodźcie z nami”, „Chcemy pracy nie zasiłku”, „Precz z prezesem”. Wielu przechodniów dodawało otuchy strajkującym. - To co się dzieje z fabryką to skandal - mówiła jedna z mieszkanek Ostrowa. - Razem z mężem pracowaliśmy w tych zakładach 40 lat. Dorobiliśmy się wielu rzeczy, wybudowaliśmy dom, wykształciliśmy dzieci. W tym pochodzie idzie teraz moja córka i prosi o chleb. To straszne.
Po manifestacji na terenie fabryki pozostała pierwsza zmiana, około 900 osób, która kontynuowała strajk okupacyjny. Po 12 godzinach zmieniła ich druga część załogi.
Prezes nie chce prokurentów
Przed rozpoczęciem manifestacji Komitet Strajkowy poinformował załogę, że prezes Wagonu, Marian Prieditis zamierza wycofać wszystkie pełnomocnictwa i uprawnienia prokurentom spółki. A to właśnie prokurenci przygotowali cały plan restrukturyzacyjny i naprawczy, oni też prowadzą negocjacje z Agencją Rozwoju Przemysłu w Warszawie w sprawie pomocy finansowej dla spółki. Zdaniem związkowców, ich odwołanie będzie olbrzymim ciosem wymierzonym strajkującym. - Odwołanie prokurentów zamyka nam wszelkie ruchy w zakresie finansów - wyjaśnia Grzegorz Majchrzak z komitetu strajkowego. - W praktyce oznacza to, że jeśli zdobędziemy pieniądze na wynagrodzenie, to nie będzie miał kto podpisać przelewów. To prawdziwe ubezwłasnowolnienie firmy.
Prezydent chce pomóc
Pomoc strajkującym zadeklarował biorący udział w manifestacji prezydent Ostrowa, Jerzy Świątek. - W tej chwili najważniejsze jest pozyskanie pieniędzy na wypłatę pensji dla całej załogi - powiedział prezydent. - Jeśli nie uda się tego załatwić w Warszawie, to postaramy się znaleźć środki na rynku lokalnym.
Grożą głodówką
Dziś Komitet Strajkowy podjąć ma decyzję w sprawie dalszej formy protestu. Jeśli nie powiodą się rozmowy z zarządem, który deklaruje, że wygospodaruje środki na zapłatę części zaległych wynagrodzeń, w fabryce rozpocznie się strajk głodowy. Od kilku dni przygotowuje się do niego 20 pracowników.
- Załoga jest coraz bardziej zdesperowana – mówi Zbigniew Kowalski z zakładowej Solidarności. - Jeśli i to nie przyniesie efektu pozostaje jedno - marsz na Warszawę.
Solidarni ze strajkującymi
Zarząd Regionu NSSZ „S” Wielkopolska Południowa podjął wczoraj uchwałę o akcji solidarnościowej z Wagonem. Polegać ma ona m.in. na oflagowaniu zakładów pracy w regionie a tam, gdzie jest to możliwe, na jedną minutę zostaną włączone syreny alarmowe. Dziś w południe na znak solidarności ze strajkującymi we wszystkich zakładach pracy w Polsce, w których działają struktury Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, na jedną minutę zostanie przerwana praca. Strajk popierają także rolnicy z powiatu kaliskiego, którzy zimą i wiosną przez kilka tygodni blokowali drogi w Marchwaczu i Cieni II. Wczoraj przywieźli żywność strajkującej załodze „Wagonu”.
Gazeta Poznańska Agnieszka Spaleniak