Trwa ładowanie...

Mińskie spotkanie grupy ws. konfliktu na Ukrainie zakończone

Zorganizowane w stolicy Białorusi Mińsku spotkanie grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie zakończono po pięciu i pół godzinach obrad - poinformowała rosyjska agencja TASS.
Share
Ukraińscy żołnierze
Ukraińscy żołnierzeŹródło: PAP/EPA, Fot: Roman Pilipey
dme1sjs

W przebiegających pod nadzorem przedstawicielki Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainę Heidi Tagliavini negocjacjach uczestniczyli reprezentanci władz Ukrainy i Rosji oraz delegaci prorosyjskich separatystów. Rozmowy były zamknięte dla prasy, a po ich zakończeniu negocjatorzy nie wystąpili wobec dziennikarzy z jakimikolwiek komentarzami.

Władze ukraińskie reprezentował na spotkaniu były prezydent Leonid Kuczma, a Rosję jej ambasador w Kijowie Michaił Zurabow. Wysłannikami separatystycznych republik ludowych Donieckiej oraz Ługańskiej byli Denys Puszylin i Władysław Dejny.

Poprzednie dwa spotkania grupy odbyły się w Mińsku we wrześniu. Zaowocowały one porozumieniami, które przewidywały m.in. zawieszenie broni, utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej i zatrzymanie oddziałów wojskowych obu stron na linii frontu według stanu z 20 września, jak też wymianę jeńców. Porozumienia są stale naruszane, ale od czasu ich zawarcia intensywność walk na wschodniej Ukrainie znacznie spadła.

dme1sjs

Podziel się opinią

Share
dme1sjs
dme1sjs
Więcej tematów