Ministerstwo zdrowia wprowadza nowy podatek
Tym razem przyjdzie nam płacić za opiekę na
starość. Obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne ma wejść w życie
od stycznia 2008 r. - ujawnia "Życie Warszawy".
26.10.2006 | aktual.: 27.10.2006 13:04
Ile wyniesie składka, jeszcze nie wiadomo. Na razie przyjęto 0,5% wynagrodzenia, docelowo - 1,2%. Ministerstwo zdrowia nie chce zdradzać szczegółów nowego podatku, tłumacząc się, że trwają prace nad założeniami do ustawy pielęgnacyjnej. Biuro prasowe przekazało gazecie jedynie, że wprowadzenie ubezpieczenia pielęgnacyjnego jest konieczne ze względu na wzrost liczby osób niesamodzielnych, które, w następstwie chorób, urazów lub ze względu na wiek, potrzebują pomocy osób drugich.
Szacuje się, że w Polsce jest ponad milion niesamodzielnych obywateli- mówi Paweł Trzciński, rzecznik ministerstwa. Społeczeństwo będzie się starzeć, coraz więcej z nas będzie potrzebować pomocy w codziennych sprawach - dodaje.
Jak się dowiedziało "ŻW", ustawa pielęgnacyjna ma wskazać, jakie usługi będą przysługiwać osobom niezdolnym do samodzielnego życia, czyli określi tzw. koszyk gwarantowanych świadczeń. Mogą być one rzeczowe (czyli pieniężne, w tym rehabilitacja)
jak też nierzeczowe (np. zapewnienie specjalistycznego łóżka, specjalnych fotelików dla niepełnosprawnych, pomoc w dostosowaniu łazienki).
Ustawa ma też określić formy pomocy (od nieprofesjonalnej - świadczy ją małżonek wsparty dochodzącą pomocą fachową - po stricte profesjonalną w specjalistycznym zakładzie opieki). W zależności od stopnia samodzielności możnaby liczyć na pomoc umiarkowaną, znaczną lub całkowitą, opiekę doraźną, całodobową lub zasiłek pielęgnacyjny. Ustawa ma też zdefiniować kto jest osobą niesamodzielną, jak długo taką pomoc powinien otrzymywać. (PAP)