Trwa ładowanie...

Ministerstwo Zdrowia: Polska odsprzeda szczepionki na COVID Ukrainie. Jest już oferta

Koronawirus. Polska pomoże Ukrainie - naszemu wschodniemu sąsiadowi sprzedamy szczepionkę przeciwko COVID-19. "Zaoferowane szczepionki AstraZeneca stanowią dodatkową pulę" - zapewnia Ministerstwo Zdrowia.
Share
Koronawirus. Szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19
Koronawirus. Szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19Źródło: PAP, Fot: PAP/Adam Warżawa, Adam War¿awa
d3co53q

Resort zdrowia odpowiedział w niedzielę na pytanie o wypowiedź wiceszefa Komisji Europejskiej. Valdis Dombrovskis poinformował kilka dniu temu, że KE wspomaga Polskę w odsprzedaży 1,2 mln dawek szczepionki na Ukrainę.

Chodzi o szczepionkę AstraZeneca/Oxford przeciwko COVID-19, której ofertę odsprzedania Ukrainie potwierdziło wcześniej polskie Ministerstwo Zdrowia. Wiadomo, że do tej pory nie odsprzedano żadnych dawek szczepionki, ale oferta dla Ukrainy jest już gotowa.

Kiedy może dojść do finalizacji transakcji? Jak ustaliła reporterka RMF FM, jest "to uzależnione od terminu podpisania umowy, ale też jest powiązane z kalendarzem dostaw AstraZeneca do UE, który uległ znacznym zmianom i redukcjom". To oficjalne stanowisko Ministerstwo Zdrowia przekazane w niedzielę.

d3co53q

Szczepionka na COVID. Oferta odsprzedaży dla Ukrainy

Z kolei rzecznik Komisji Europejskiej przekazał stacji RMF FM, że "trochę czasu zajmie, zanim będzie można rozpocząć dostarczanie" i dodał, że "w międzyczasie - za pośrednictwem programu COVAX - Ukraina otrzyma przed końcem miesiąca lub od początku marca 117 tysięcy szczepionek od Pfizera oraz w I i II kwartale 2,2 miliona szczepionek od AstraZeneki".

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że przygotowana przez Polskę oferta dla Ukrainy to wyraz europejskiej solidarności.

"Oferta odsprzedaży dawek jest wyrazem wsparcia dla partnerów oraz troski o globalne bezpieczeństwo zdrowotne, także w najbliższym sąsiedztwie Polski i UE" – przekazał resort w rozmowie z reporterką RMF FM.

d3co53q

Dodano także, że "zaoferowane szczepionki AstraZeneca nie pochodzą z puli przeznaczonej dla polskich obywateli i ujętej w Narodowym Programie Szczepień, lecz stanowią dodatkową pulę, która od początku zaplanowana została ponad potrzeby oszacowane dla Polski".

Zobacz też: Zakopane. 137 interwencji, zatrzymania i imprezy. "Nie zdaliśmy tego egzaminu"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3co53q

Podziel się opinią

Share
d3co53q
d3co53q
Więcej tematów