Trwa ładowanie...

Szczepienia przeciw COVID-19. "AstraZeneca chroni 100 proc. osób przed ciężkim przebiegiem choroby"

- Każda szczepionka dopuszczona przez Europejską Agencję Leków jest skuteczna i bezpieczna - zapewniał Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. - Szczepionka AstraZeneca chroni 100 proc. osób przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją z powodu COVID-19 - dodał.
Share
Szczepienia przeciw COVID-19. "AstraZeneca chroni 100 proc. osób przed ciężkim przebiegiem choroby"
Szczepienia przeciw COVID-19. "AstraZeneca chroni 100 proc. osób przed ciężkim przebiegiem choroby"Źródło: PAP, Fot: EPA
d1ghst7

- Podstawą dopuszczenia do obrotu są badania kliniczne. Można dodać, że wymagania Europejskiej Agencji Leków są bardzo wysokie w porównaniu do innych tego typu organów - zapewnił na konferencji prasowej poświęconej szczepionce AstraZeneca szef URL Grzegorz Cessak.

- Każdy, kto przyjmie szczepionkę AstraZeneca, wytworzy przeciwciała i odpowiedź komórkową niezależnie od wieku. Ocena skuteczności u osób powyżej 55. roku życia była utrudniona przez niską liczbę włączonych do badania pacjentów - tłumaczył prezes Cessak.

- Zdecydowaliśmy się na to, żeby szybciej szczepić nauczycieli po to, aby móc jak najszybciej otworzyć szkoły - stwierdził główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Przekonywał, że szczepionka AstraZeneca jest równie skuteczna i równie bezpieczna jak pozostałe.

d1ghst7

- Zgodziłbym się z dr. Dzieciątkowskim, który porównał preparaty Pfizera i Moderny do Maybacha, a szczepionkę AstraZeneca do dobrej klasy BMW. Tak to działa, taka jest różnica - tłumaczył prof. Horban.

Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała szczepienia nauczycieli poniżej 60 lat preparatem firmy AstraZeneca, a powyżej 60 lat zarejestrowanymi preparatami mRNA - firmy Pfizer/BioNTech i Moderny.

Ta decyzja wywołała zamieszanie w środowisku nauczycielskim. "Żądamy skutecznej szczepionki, a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty!! Którą szczepionką szczepił się rząd?" - napisał na swoim profilu na Twitterze szf ZNP Sławomir Broniarz. Później dopisał: "Nie deprecjonujemy tej szczepionki. Wiemy, że jest dopuszczona do użytku. Niepokój środowiska jest spowodowany fatalną komunikacją strony rządowej, bo przekaz po wczorajszej konferencji był taki: jest szczepionka nieodpowiednia dla seniorów, to dajmy ja nauczycielom".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ghst7

Podziel się opinią

Share
d1ghst7
d1ghst7
Więcej tematów