Ministerstwo Zdrowia i GIS wydało rekomendacje ws. odwiedzin w szpitalach
Resort zdrowia we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracował rekomendację dla szpitali dotyczące odwiedzin pacjentów w czasie pandemii. Wytyczne dotyczącą postępowania w przypadku pacjentów zaszczepionych, jak i niezaszczepionych.
W opublikowanym we wtorek dokumencie z którego korzystać mogą dyrekcje szpitali w całej Polsce, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zawarły rekomendacje dotyczące sposobu organizacji odwiedzin pacjentów w placówkach medycznych. Wytyczne zostały opracowane w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień.
Rekomendacje dotyczą zaszczepionych i niezaszczepionych
MZ i GIS wskazują, że jeżeli pacjent jest zaszczepiony lub przebył zakażenie koronawirusem, to wówczas można dopuścić do niego osoby zaszczepione i niezaszczepione, które dysponują negatywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2, lub osoby które przebyły zakażenie. Każde takie odwiedziny powinny odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jeśli goście pacjenta są niezaszczepieni, nie mają negatywnego testu i nie przebyli zakażenia, konieczne będzie zastosowanie wzmożonego reżimu sanitarnego.
Rekomendacje dotyczą również pacjentów niezaszczepionych, którzy nie przebyli wcześniej zakażenia i nie posiadają negatywnego wyniku testu na koronawirusa. W tym przypadku MZ rekomenduje odwiedziny gości zaszczepionych, posiadających negatywny wynik testu oraz tych którzy przebyli zakażenie. Wszystkie takie odwiedziny powinny odbywać się w warunkach wzmożonego reżimu sanitarnego.
W dokumencie znalazła się również rekomendacja, by pacjenci niezaszczepieni nie byli odwiedzani przez osoby niezaszczepione, bez negatywnego wyniku testu oraz te, które nie przebyły zakażenia. Wyjątkiem od tej reguły mają być sytuacje szczególne, które zdefiniować ma dyrekcja każdej placówki. Chodzi m.in. o wizyty pożegnalne.