PolskaMinisterstwo środowiska dogadało się z Greenpeace

Ministerstwo środowiska dogadało się z Greenpeace

Minister środowiska Andrzej Kraszewski i protestujący od środy przeciw wycince drzew w Puszczy Białowieskiej działacze Greenpeace osiągnęli porozumienie. Ekolodzy zeszli z dachu budynku ministerstwa i zakończyli protest.

Porozumienie zakłada, że drzewa nie będą wycinane do końca tegorocznego sezonu lęgowego, a resort będzie dążył do ograniczenia na stałe wycinek. - O wadze, jaką ma Puszcza Białowieska, myślimy tak samo. Myślimy również tak samo o tym, by najszybciej jak to możliwe objąć całą puszczę ochroną poprzez włączenie jej do parku narodowego; by w związku z tym ograniczać pozyskiwanie drewna z tego bezcennego kompleksu leśnego - powiedział minister.

Robert Cyglicki z Greenpeace poinformował natomiast, że uzgodniono dwie kwestie. - Wycinka drzew będzie wstrzymana do końca tegorocznego okresu lęgowego, a jednocześnie ministerstwo w ciągu miesiąca dokona rewizji planów wycinek drzew, tak by uwzględniały miejsca, w których nie powinno się to odbywać. Drugi ważny punkt dotyczy przyszłości Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo będzie konsekwentnie realizowało politykę ograniczenia liczby cięć - dodał.

Działacze Greenpeace w środę rozwinęli na budynku Ministerstwa Środowiska pokaźny banner z napisem "I love Puszcza". Kilku z nich demonstrowało też na dachu budynku.

Greenpeace chce nowelizacji ustawy o ochronie przyrody

Obowiązujące obecnie prawo jest niesprawiedliwe i zmusza ministra środowiska do negocjacji z lokalnymi samorządami w kwestii poszerzenia parków narodowych; chcemy to zmienić - powiedział Robert Cyglicki z Greenpeace. Organizacja będzie zbierać podpisy pod projektem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody.

Cyglicki poinformował, że organizacja uzyskała na to zgodę marszałka sejmu Grzegorza Schetyny. Oznacza to, że w ciągu trzech miesięcy musi zostać zebrane 100 tys. podpisów pod projektem.

- To tak, jakby minister skarbu pytał prezydenta Szczecina, czy może sprzedać stocznię szczecińską. Tak nie jest w żadnej innej dziedzinie życia gospodarczego i społecznego - powiedział ekolog, odnosząc się do obecnych przepisów. Dodał, że wierzy, iż dzięki zmianie prawa możliwe będzie poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego na cały teren Puszczy Białowieskiej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)