Ministerstwo Sprawiedliwości w ofensywie. Ruszyła specjalna strona
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało anglojęzyczną stronę internetową nt. ustawy o IPN. Tłumaczy na niej powody wprowadzenia ustawy w życie.
"W związku z wątpliwościami i pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami na temat przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o IPN, przygotowaliśmy stronę internetową, na której znajdują się szczegółowe informacje o ustawie. Strona zawiera także dział Q&A, gdzie odpowiadamy na pytania dotyczące tego aktu prawnego" - napisał resort w komunikacie.
Uruchomienie strony skomentował wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Jak tłumaczył dziennikarzom w Sejmie, przychodzi moment na redefinicję polskiej polityki historycznej i trzeba pokazywać sukcesy naszego państwa. Jego słowa przytacza pap.pl.
- To nie oznacza jednocześnie, że będziemy zabraniali dyskusji na przykład o Jedwabnem, ale pamiętajmy, (że) my mamy obowiązek jako elity polskiego państwa zadbać o wizerunek Polski za granicą - podkreślił Jaki.
Wiceminister wyraził przekonanie, że "jako naród polski mamy wiele takich elementów, czy części historii, którymi możemy się na świecie chwalić, a których świat nie zna".
Jaki odkreślił, że Polska musi wykonać naprawdę bardzo wiele pracy, żeby pokazać jak dzielnym, odważnym narodem byli Polacy i że to Polacy ratowali Żydów. - Mam nadzieję, że ta prawda będzie konsekwentnie, krok po kroku, docierała do świata - dodał.
Duda podjął decyzję
Prezydent Andrzej Duda poinformował wcześniej, że podpisze nowelizację ustawy o IPN. Jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy nie ogranicza ona w sposób nieuprawniony wolności słowa.
"Dziękuję za akceptację ustawy i słowa, że przepisy są dobre. Skierowanie do TK da nam czas na dialog z partnerami" - komentował Jaki.