Trwa ładowanie...

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada "Wyborczej". "Rażące kłamstwo i przejaw złej woli"

Resort sprawiedliwości wydał oficjalne oświadczenie, w którym odpowiedział na publikację "Gazety Wyborczej". Dziennik zarzucił ministerstwu, że w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym nie ma pedofilów. Resort zdementował tę informację.

Share
Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada "Wyborczej". "Rażące kłamstwo i przejaw złej woli"
Źródło: WP.PL
d27ilxc

MS podkreśla, że poniedziałkowa publikacja dziennika zawiera nieprawdziwe doniesienia, dotyczące niedawno otwartego rejestru.

- Rażącym kłamstwem jest podana przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej” informacja, że w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym nie ma pedofilów. W części publicznej Rejestru są m.in. sprawcy gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Przejawem wyjątkowo złej woli jest więc sugestia „Gazety Wyborczej”, że gwałty na dzieciach nie są pedofilią - czytamy na stronie MS.

Ministerstwo wyjaśnia, że w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym znajdują się dane wszystkich skazanych za przestępstwa określone w ustawie z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Resort dodaje, że "o tym, kto się znalazł w Rejestrze i w której części, decydują przepisy ustawy i sądy, a nie Ministerstwo Sprawiedliwości". W ogólnodostępnym Rejestrze publicznym znajduje się 768 nazwisk, zaś w Rejestrze z dostępem ograniczonym - 2614.

30 lat więzienia dla gwałciciela? Nowy projekt ministerstwa

Rzekome nieuwzględnienie pedofilów w bazie MS nie było jedynym zarzutem dziennika w kierunku resortu. "Gazeta Wyborcza" krytykuje rejestr również dlatego, że nie znaleźli się w nim księża. Ministerstwo sprawiedliwości odpiera zarzuty twierdząc, że profesja wykonywana przez osoby obecne w rejestrze nie ma żadnego znaczenia. Dziennik podkreśla również, że publikacja danych przestępców seksualnych może narazić na niebezpieczeństwo nie tylko samych skazanych, ale również ich rodziny.

d27ilxc

Podziel się opinią

Share
d27ilxc
d27ilxc
Więcej tematów