PolskaMinisterstwo Pracy: więcej ulgowych przejazdów

Ministerstwo Pracy: więcej ulgowych przejazdów

Osoby niepełnosprawne, a także dzieci niepełnosprawnych mają mieć prawo do ulgowych przejazdów we wszystkich rodzajach pociągów i autobusów - m.in. to zakładają propozycje Ministerstwa Pracy.

Resort pracy we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury przygotował projekt nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami transportu zbiorowego. Projekt - jak powiedziała w poniedziałek wiceminister pracy Jolanta Banach - jest odpowiedzią na lawinę skarg, jakie zaczęły docierać do resortu po zmianie ustawy w grudniu zeszłego roku.

Grudniowa nowela zmniejszyła wysokość oraz zakres ulg na przejazdy. Posłowie zdecydowali o wprowadzeniu biletów z ulgą 37% i 78% zamiast biletów z ulgą 50% i bezpłatnych. Zmiany objęły m.in. niepełnosprawnych, dzieci, studentów i emerytów.

Decyzja Sejmu wywołała protesty studentów i środowiska niepełnosprawnych w całym kraju. Obecnie resort pracy chce, by wszystkie osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej mieli prawo do 78% ulgi w pociągach ekspresowych, intercity, eurocity oraz autobusach przyspieszonych i pospiesznych. Obecnie taka ulga przysługuje im tylko w pociągach zwykłych.

Opiekunowie lub rodzice dzieci niepełnosprawnych mogliby korzystać z ulgi nie tylko - jak jest to obecnie - wówczas gdy towarzyszą im w drodze do placówki związanej z nauką, rehabilitacją czy leczeniem, ale również wtedy, gdy powracają sami po odwiezieniu dzieci lub jadą do tych placówek, aby dzieci stamtąd odebrać.

Przygotowana nowela przywraca także 49-procentowe ulgi przy zakupie biletu miesięcznego w pociągach pośpiesznych i autobusach przyspieszonych dla uczniów i studentów. Obecnie mają oni prawo do takich zniżek na pociągi osobowe i zwykłe autobusy. Tymczasem - jak się okazało - na niektórych trasach, którymi uczniowie jeżdżą do szkół nie ma innych połączeń niż np. pociągi pośpieszne.

Dorośli niezdolni do samodzielnej egzystencji mają - zgodnie z projektem noweli - zamiast dotychczasowej 37% ulgi otrzymać 49% zniżkę na przejazdy pociągami osobowymi i zwykłymi autobusami. W pociągach intercity i eurocity, a także autobusach przyspieszonych i pospiesznych będą mieli zniżkę 37%.

78% ulgę na przejazdy autobusami przyspieszonymi mają zyskać żołnierze niezawodowi. 100% zniżkę na pociągi eurocity i intercity natomiast - dzięki noweli - zyskaliby mundurowi podróżujący podczas pełnienia obowiązków. 78% ulgi ma im przysługiwać w autobusach przyspieszonych.

Zmiany resortu pracy mają też dać prawo dzieciom do lat czterech do bezpłatnych przejazdów w pociągach intercity i eurocity oraz autobusach przyspieszonych. Do tej pory 100% ulgi przysługiwały na wszystkie środki transportu, z wyjątkiem właśnie wspomnianych.

Projekt noweli przywraca również samorządom możliwość zakupu u przewoźnika biletów uprawniających do ulgowych przejazdów. Takie obowiązek nakłada na nie ustawa o systemie oświaty, ale poprzednia nowelizacja uniemożliwiała jego wykonanie. Zapisane jest w niej bowiem, że ulgi nie dotyczą osób, którym bilety wykupują inne podmioty.

Projekt noweli został już przyjęty przez Komitet Stały przy Radzie Ministrów. Komitet rekomendował rządowi jego przyjęcie. (aka)

przejazdyministerstwopracy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)