Ministerstwo o zniknięciu wystawy. "To decyzja dyrektora placówki"

Z galerii Muzeum Narodowego w Warszawie zniknęła dwie instalacje artystyczne: Natalii LL i Katarzyny Kozyry. "Ministerstwo Kultury nie domagało się usuwania żadnych dzieł z wystawy" - poinformował resort.

Ministerstwo o zniknięciu wystawy. "To decyzja dyrektora placówki"
Źródło zdjęć: © YouTube
Patryk Osowski

28.04.2019 | aktual.: 28.04.2019 17:01

Prace Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" z 1972 r. i Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome" z 2005 r. wycofano z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wiele osób było oburzonych i podkreślało, że jest to cenzurowanie "dzieł kultury". Inne twierdziły, że ilustracje i tak budziły wyłącznie skojarzenia z seksem oralnym i nie powinno być dla nich miejsca w Muzeum Narodowym. Pojawiały się też zarzuty, że wycofanie prac to efekt interwencji resortu kultury.

"Ministerstwo Kultury nie domagało się usuwania żadnych dzieł z wystawy. (…) Zgodnie z ustawą z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, instytucją kultury zarządza dyrektor instytucji kultury" - napisano w specjalnie wydanym oświadczeniu.

"Oznacza to również, że wbrew powszechnemu przekonaniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie kieruje bezpośrednio pracami i nie steruje polityką wystawienniczą ani repertuarową instytucji kultury. Należy to do wyłącznej kompetencji dyrektora instytucji, który odpowiada za kształt i przekaz prezentowanych ekspozycji" - dodano.

Resort zaznaczył, że do jego kompetencji należy jedynie "nadzór" nad instytucjami kultury, a ten ogranicza się do "oceny działalności instytucji i jej dyrektora".

"Nie oznacza uprawnień do ingerencji w kształt wystaw, spektakli, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. To jest kompetencja dyrektora instytucji" - stwierdzono.

Czy prace, które zniknęły z Muzeum Narodowego to sztuka, czy raczej erotyczny performance? Oceńcie sami.

Nagranie Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna"

Źródło: wpolityce.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (418)