"Ministerstwo kultury zrealizowało zobowiązania wyborcze"
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, podsumowując działalność swego resortu od listopada 2005 roku do września 2007 ocenił, że "zobowiązania przyjęte w programie wyborczym PiS zostały w pełni zrealizowane i że był to okres udany".
28.09.2007 | aktual.: 28.09.2007 15:30
Byliśmy i jesteśmy rzecznikami mecenatu pełnowymiarowego i silnego, to znaczy takiego mecenatu, który roztacza opiekę nad wszystkimi zadaniami z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego - podkreślił Ujazdowski.
Uważaliśmy i uważamy, że nie ma sporu między tradycją a współczesnością, zabytkami a kulturą współczesną, dlatego większą wagę niż nasi poprzednicy przykładaliśmy do ochrony dziedzictwa narodowego, nie czyniąc tego ze szkodą dla kultury współczesnej - dodał minister.
Ujazdowski zwrócił uwagę, że już w 2006 roku nastąpił wzrost wydatków w budżecie państwa ma kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. W 2007 roku budżet osiągnął kwotę 1 mld 870 mln zł.
Prawdziwy przełom nastąpił w bardzo zaniedbywanej do tej pory dziedzinie jaką jest ochrona zabytków, gdzie wzrost budżetu w stosunku do roku 2005 jest prawie pięciokrotny - zaznaczył minister. Dodał, że Rada Ministrów przyjęła 25 września projekt budżetu na rok 2008 - budżet na kulturę ma zamknąć się w kwocie prawie 2 mld 163 mln zł.
Minister mówił też o wykorzystaniu środków europejskich w obszarze kultury, które uznał za "maksymalne". Wśród projektów dofinansowanych w ramach środków unijnych znalazły się m.in. budowa i wyposażenie Polskiego Centrum Kultury Filmowej w Nowym Mieście nad Pilicą, budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Za sukces resortu minister uznał m.in. fakt, że archiwum Zbigniewa Herberta pozostało w Polsce. Resort wsparł także zakup zagrabionych w czasie wojny zbiorów m.in. tzw. Skarbu Wrocławskiego (kolekcji dzieł złotniczych), obrazu Jana Matejki "Portret Karola Podlewskiego" i Archiwum Wrocławskiego - 17 średniowiecznych dokumentów.
Minister przypomniał o przygotowaniu przez resort ustawy o miejscach pamięci narodowej oraz o przejęciu opieki nad Ossolineum - zgodnie ze znowelizowaną w maju ustawą o Ossolineum Ministerstwo Kultury przejęło od ministra edukacji narodowej uprawnienia nadzorcze nad Ossolineum.
Ujazdowski mówił też o promocji kandydatury Wrocławia do organizacji EXPO 2012 oraz powołaniu nowych instytucji m.in. Muzeum Historii Polski, Europejskiego Centrum Solidarności, Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" oraz o zmianie nazwy na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO b. obozu Auschwitz-Birkenau.