PolskaMinisterstwo i uczniowie o maturalnych niedociągnięciach

Ministerstwo i uczniowie o maturalnych niedociągnięciach

Maturzyści narzekają, że za długo czekali na wyniki matur i muszą spieszyć się ze składaniem dokumentów na wyższe uczelnie. Ministerstwo edukacji ocenia, że nowa matura wypadła dobrze, choć przyznaje się do kilku niedociągnięć.

Matura wypadła dobrze, choć oczywiście nie obyło się bez kilku wpadek - powiedział minister edukacji Mirosław Sawicki. Wpadki to m.in. błędy dyrektorów szkół, którzy nie wiedzieli, że uczeń zdający egzamin na poziomie rozszerzonym musi przystąpić do dwóch części egzaminu - zarówno podstawowej, jak i rozszerzonej, czy zaginięcie prac maturalnych w Grodzisku Wielkopolskim. To były jednak pojedyncze przypadki - zastrzegł Sawicki.

Uczniowie uważają jednak, że nowy egzamin miał więcej wad. Najgorsze było to czekanie na wyniki. To była tortura - powiedziała Małgosia z warszawskiego liceum Batorego, która ostatni egzamin zdawała 24 maja z francuskiego, a na wyniki czekała aż do 27 czerwca. Albo chcemy mieć poważny porównywalny w całym kraju wynik egzaminu, albo chcemy go znać szybko - tłumaczył minister edukacji Mirosław Sawicki. Dodał, że uczniowie, którzy zdają maturę międzynarodową na wynik czekają trzy miesiące. Trzeba się także liczyć z tym, że za rok na wyniki matur trzeba będzie poczekać jeszcze dłużej, bo zdających będzie dwa razy więcej - dodała wiceminister edukacji Anna Radziwiłł.

Uczniowie z LO im. Władysława Jagiełły w Płocku narzekają, że nie podano średnich wyników z całej Polski. Gdybym wiedział, że ogólnopolska średnia z historii wynosi np. 60 pkt., to mógłbym ocenić swoje szanse na wydziale prawa w Warszawie, a tak pozostaje mi wróżenie z fusów - skarżył się Piotr. Nie byliśmy w stanie przygotować pełnej analizy wyników, przecież do 15 czerwca trwały ostatnie egzaminy maturalne, potem sprawdzanie, wczytywanie wyników i drukowanie świadectw - tłumaczyła szefowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Maria Magdziarz. Poza tym uczeń wie, jaka jest minimalna liczba punktów potrzebna do zaliczenia, ile punktów można zdobyć maksymalnie i zna swój wynik, wie więc, czy poszło mu dobrze czy nie - powiedziała Radziwiłł.

Uczniowie narzekają też, że wbrew zapowiedziom nie ruszył komputerowy system przekazywania wyników matury bezpośrednio do uczelni. W niektórych komisjach egzaminacyjnych można sprawdzić swój wynik maturalny przez internet, nie udało się jednak wprowadzić systemu przekazywania danych do uczelni przez internet, m.in. z powodu ustawy o ochronie danych osobowych - przyznał Sawicki. Dodał, że w tym roku niektóre uczelnie, które dostaną pisemną zgodę od maturzysty, będą mogły uzyskać jego wyniki bezpośrednio z komisji egzaminacyjnej. Pracujemy nad takimi rozwiązaniami prawnymi, by mogło to odbywać się bez tej pisemnej zgody i pewnie za rok ten system komputerowy zacznie już działać - dodał.

Maturzyści martwią się także tym, że mają bardzo mało czasu na złożenie dokumentów na uczelniach. Świadectwa dostaliśmy w poniedziałek, a większość uczelni przyjmuje dokumenty do piątku - denerwowała się Ania. Mam nadzieję, że uda mi się przekonać rektorów wyższych uczelni, by w przyszłym roku rekrutację przełożyli na wrzesień - powiedział Sawicki.

Minister zapowiedział także, że w piątek spotka się z dyrektorami okręgowych komisji egzaminacyjnych, by rozmawiać o pierwszych wnioskach po nowej maturze. Na razie jest za wcześnie, żeby mówić o tym, co trzeba zmienić w formule egzaminu. Z pewnością wysłuchamy najpierw opinii uczniów i nauczycieli - dodał Sawicki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)