Trwa ładowanie...

Minister zrezygnował protestując przeciwko cięciom socjalnym

• Iain Duncan Smith, minister ds. pracy i emerytur w gabinecie premiera Davida Camerona podał się do dymisji
• W ten sposób zaprotestował przeciwko niedawno ogłoszonym zapowiedziom nowych cięć wydatków na programy socjalne - poinformowały brytyjskie media

Share
Minister zrezygnował protestując przeciwko cięciom socjalnym
Źródło: PAP/EPA, Fot: ANDY RAIN
duv42ui

W liście przesłanym do premiera Duncan Smith określił jako "nie do obrony" i "idące zbyt daleko" ostatnie cięcia w zasiłkach dla osób niepełnosprawnych, które znalazły się w projekcie kolejnego budżetu. Wyraził pogląd, że cięć dokonano jedynie po to aby umożliwić osiągnięcie oszczędnościowych celów wyznaczonych przez ministra finansów (kanclerza skarbu) George'a Osborne'a.

Reuter podkreśla, że Duncan Smith stał w obliczu rebelii w Partii Konserwatywnej wobec planów rządu zaostrzenia kryteriów przyznawania zasiłków dla niepełnosprawnych i przewlekle chorych.

duv42ui

Konserwatyści są ponadto głęboko podzieleni wobec zbliżającego się referendum na temat wyjścia lub pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Duncan Smith jest znanym zwolennikiem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, natomiast Cameron i Osborne argumentują za pozostaniem.

Według ogłoszonego w środę rządowego projektu budżetu cięcia w wydatkach mają wynieść ok. 4,4 mld funtów (6,36 mld dolarów) w ciągu najbliższych 5 lat, przy czym większość z nich ma dotknąć programów socjalnych.

Rząd motywuje te posunięcia trudną sytuacją finansów publicznych oraz złymi perspektywami gospodarki światowej i wstrząsami na rynkach finansowych.

duv42ui

Podziel się opinią

Share
duv42ui
duv42ui
Więcej tematów