Minister zdrowia i szef NFZ przepraszają pacjentów
Minister zdrowia Ewa Kopacz i prezes NFZ Jacek Paszkiewicz przeprosili pacjentów za problemy związane z przepisami dot. stosowania tzw. chemioterapii niestandardowej. Premier wezwał oboje na rozmowę, by wyjaśnić tę sytuację. Decyzją szefa rządu prezes NFZ nie otrzyma styczniowego wynagrodzenia. Kopacz przyznała, że rozmowa nie była przyjemna, ale bardzo dyscyplinująca.
07.01.2010 | aktual.: 07.01.2010 21:43
Jak mówił prezes NFZ Jacek Paszkiewicz, problem wynikał z błędnej interpretacji jego zarządzenia. Chodziło o zapis: "świadczenia udzielane w miejscu pracy konsultanta krajowego lub wojewódzkiego onkologii klinicznej, hematologii, hematoonkologii dziecięcej, ginekologii onkologicznej - zgodnie ze specyfiką nowotworu". Obawiano się, że oznacza to poważne ograniczenie dostępu do niestandardowej chemioterapii.
Pacjenci sygnalizowali, że w związku ze zmianami zasad wykonywania tej terapii mogą mieć poważne trudności z dostępem do świadczeń medycznych.
Tymczasem - jak tłumaczył szef NFZ - tylko kwalifikowanie do chemioterapii niestandardowej ma następować w ośrodkach, w których jest konsultant wojewódzki. Samo leczenie - wbrew obawom - może odbywać się także w innych placówkach.
Minister zdrowia Marek Twardowski zapewnił na wcześniejszej konferencji prasowej, że nie ma żadnych zmian w przepisach określających zasady dostępu pacjentów do tego rodzaju leczenia. - Nie jest możliwą rzeczą i nie ma takiej woli, żeby ta terapia była prowadzona tylko i wyłącznie w miejscach, gdzie pracują konsultant wojewódzki bądź krajowy. Niewątpliwie natomiast do tak drogich terapii kwalifikacje będzie prowadził konsultant krajowy, bądź wojewódzki - tak jak było to dotychczas - podkreślił Twardowski.
Jak mówił, wolą ministra zdrowia jest, by chemia niestandardowa była w pełni dostępna dla pacjentów. Twardowski zaznaczył, że w żadnym rozporządzeniu nie zawarto klauzuli ograniczającej dostęp do terapii wyłącznie do siedziby konsultanta.
Twardowski przypomniał, że rozporządzenia ministra zdrowia do ustawy o koszyku świadczeń gwarantowanych określają, że chemioterapia niestandardowa jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Podkreślił jednak, że występują "pewne trudności interpretacyjne" związane ze zmianą prawa. Wiceminister zaznaczył, że NFZ "wskaże prawidłową drogę interpretacyjną".
Chemioterapia niestandardowa to metoda indywidualnego leczenia, która - zgodnie z dostępnym piśmiennictwie naukowym - może pomóc choremu, choć nie jest jeszcze zarejestrowana w leczeniu danej jednostki chorobowej.
Rocznie na nowotwory złośliwe w Polsce zapada 120 tys. osób i około 80 tys. umiera z tego powodu. Według wiarygodnych prognoz epidemiologicznych w Polsce w 2010 roku nowych zachorowań na nowotwory będzie 160 tys., a zgonów 100 tys.