Trwa ładowanie...

Minister obrony chce otworzyć Bundeswerę na uchodźców z Syrii

• Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) zapowiedziała, że zamierza otworzyć Bundeswehrę na uchodźców
• Nie dostaną oni do ręki broni, lecz mają przejść szkolenie w zawodach cywilnych

Minister obrony chce otworzyć Bundeswerę na uchodźców z SyriiŹródło: AFP
d3tw53a
d3tw53a

- Pracujemy nad projektem pilotowym przewidującym wyszkolenie stu uchodźców w cywilnych zawodach - powiedziała von der Leyen.

Oferta skierowana jest głównie do Syryjczyków. Minister wyjaśniła, że program nie obejmuje szkolenia wojskowego, lecz służbę w specjalnościach cywilnych - służbach technicznych i medycznych oraz rzemieślniczych.

- Naszym celem jest to, by pewnego dnia, gdy w Syrii powstanie odpowiedzialny rząd, wyszkoleni specjaliści mogli powrócić i pomóc w odbudowie kraju - wyjaśniła szefowa resortu obrony. Von der Leyen nie wykluczyła także niemieckiej pomocy w szkoleniu wojska w Syrii po powstaniu w tym kraju międzynarodowo uznanego rządu.

Minister obrony zbulwersowała niedawno niemiecką opinię publiczną propozycją umożliwienia służby w Bundeswerze ochotnikom z innych krajów Unii Europejskiej. Krytycy tego pomysłu zwracają uwagę, że służba wojskowa nie jest zawodem jak każdym inny i wymaga szczególnej więzi z krajem.

d3tw53a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tw53a
Więcej tematów