Telekomunikacja Polska SA powinna informować wszystkich tych , którzy chcą korzystać z usług telekomunikacyjnych, również o istnieniu innego operatora telekomunikacyjnego - stwierdził na środowej konferencji prasowej minister łączności, Tomasz Szyszko. We wtorek szef resortu łączności wystosował w tej sprawie pismo do Pawła Rzepki, prezesa zarządu TP SA.
_ Z niepokojem dowiaduję się o praktykach TP SA w zakresie informowania abonentów o możliwości wyboru operatora międzystrefowego. Dochodzą do mnie informacje, że po wybraniu zera oraz numeru kierunkowego strefy abonenci słyszą zapowiedź, w której wskazuje się na jeden tylko prefiks operatora, tj. prefiks TP SA_ - napisał w liście do prezesa TP SA minister łączności. Zdaniem Szyszki, abonenci nie są dostatecznie dobrze poinformowani o nowych zasadach realizacji połączeń, a także o prefiksach operatorów międzystrefowych. W takiej sytuacji należy udostępnić abonentowi pełną, wyczerpującą informację - napisał Szyszko, który skrytykował TP SA za blokowanie informacji.
Na pytanie dotyczące oczekiwań związanych z reakcją TP SA na wtorkowy list minister odpowiedział, że liczy na pozytywną odpowiedź i większą współpracę ze strony telekomunikacji. Wcześniej bez jakiejkolwiek konsultacji z nami, TP podniosła ceny abonamentu. W świadomości społecznej TP SA jest ciągle utożsamiana z rządem. Większość Polaków uważa tę instytucję za własność państwa. Dlatego natychmiast chcemy wyjaśniać takie niejasności. Mam nadzieję, ze pomoże nam w tym Urząd Regulacji Telekomunikacji - wyjaśnił Szyszko.
Minister łączności przypomniał również, że w czwartek odbędzie się w Sejmie głosowanie nad uchwałą przewidującą zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Uchwała zawiera korekty do tej ustawy opracowane przez Ministerstwa: Łączności i Finansów.
Przede wszystkim ustalono zmianę załącznika 3 do ustawy o VAT, która stwierdza, że usługi telekomunikacyjne polegające na dostępie do Internetu będą opodatkowane stawką VAT w wysokości 7%. - wyjaśnił szef resortu łączności. _ Mamy nadziej, że Sejm zaakceptuje jutro nasze poprawki. Wtedy nowe prawo zaczęłoby obowiązywać od 1 stycznia 2002 r. Te zmiany przyczynią się do obniżenia kosztów korzystania z Internetu_ - powiedział Szyszko.
Minister łączności poinformował również o pracach swojego resortu nad ustawą o świadczeniu usług teleinformacyjnych i handlu elektronicznym. Zdaniem ministra, przyczyni się ona do usunięcia luk w polskim systemie prawnym, odnoszącym się do zagadnień handlu elektronicznego. _ Celem podjęcia prac legislacyjnych jest zdynamizowanie rozwoju tej dziedziny życia społeczno-gospodarczego oraz harmonizacja prawa polskiego z prawem Wspólnot Europejskich_ - poinformowano w komunikacie prasowym resortu łączności. Zdaniem podsekretarza stanu Sławomira Kopcia, ustawa ta będzie przekazana pod obrady Sejmu już w lipcu br. Dlatego jest szansa, że zostanie ona przyjęta jeszcze przez Sejm obecnej kadencji - powiedział Kopeć.
Michał Zatyka (WP)