Trwa ładowanie...
d4e5vzw

Minister kultury nagrodził polskich twórców i artystów

Wiesław Michnikowski i Bronisław Pawlik nagrodzeni w dziedzinie teatru (PAP/Andrzej Rybczyński)

Doroczne nagrody za całokształt twórczości oraz
osiągnięcia jednorazowe wręczył artystom minister kultury
Kazimierz Michał Ujazdowski. Sobotnia uroczystość odbyła się na
Zamku Królewskim w Warszawie.

d4e5vzw
d4e5vzw

Kultura rzadko tylko staje się tematem gorących politycznych sporów, stanowczo za często spychana jest na margines, tak jakby konieczność jej wspierania był dla państwa zbędnym balastem czy przykrą koniecznością. Mam nadzieję, że zrobiliśmy pierwszy krok na drodze do przezwyciężenia tej tendencji, że kultura będzie stopniowo zyskiwać coraz większe znaczenie nie tylko w powszechnej świadomości, ale także w rządowych zamierzeniach i działaniach - mówił minister na Zamku Królewskim.

Nagrody za osiągnięcia jednorazowe otrzymali: Andrzej Nowakowski i Albrecht Lempp - za przyczynienie się do sukcesu polskiej ekspozycji na Międzynarodowych Targach Książki Frankfurt 2000 - oraz Elżbieta Isakiewicz - za książkę "Ustna harmonijka".

Isakiewicz, której książka jest zbiorem opowieści polskich Żydów uratowanych od zagłady dzięki Polakom, zwróciła uwagę, że Żydzi i Polacy wypracowali przez wieki wspólne dziedzictwo kulturowe. Jej zdaniem, konfliktów polsko-żydowskich można uniknąć - pod warunkiem, że nie pisze się książek z tezą.

Za całokształt twórczości filmowej nagrodę odebrał Stanisław Różewicz. Reżyser wyraził swoje zaniepokojenie kondycją polskiego filmu. Dobrze by było, gdyby w przyszłości ta dziesiąta muza była nie tylko piękną panią, ale panią rozumną - powiedział.

d4e5vzw

Za osiągnięcia w dziedzinie filmu animowanego wyróżniony został Witold Giersz, a za dokonania literackie - poetka Krystyna Miłobędzka. Nagrodę w dziedzinie literatury przyznano również Zofii Romanowiczowej - pisarce mieszkającej na stałe w Paryżu. Statuetkę odebrała w jej imieniu córka.

Za upowszechnianie kultury w zakresie bibliotekarstwa uhonorowano dyrektora Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Stanisława Krzywickiego. Nagrodzony zwrócił uwagę, że położenie stolicy województwa zachodniopomorskiego - 100 km od Berlina - sprzyja promowaniu polskiej kultury w Europie.

W dziedzinie kompozycji nagrodę odebrał Andrzej Nikodemowicz - twórca urodzony we Lwowie i mieszkający tam do 1980 roku. Statuetka za wykonawstwo muzyczne przypadła skrzypkowi Konstantemu Andrzejowi Kulce. Artysta zwrócił uwagę na niedocenianie muzyki w kształceniu młodzieży. Pamiętajmy zdanie, że muzyka łagodzi obyczaje - a w Polsce jest co łagodzić - dodał.

Statuetki odebrali również aktorzy Wiesław Michnikowski i Bronisław Pawlik. Michnikowski zwrócił się z podziękowaniami do obecnych na sali Erwina Axera i Stanisława Różewicza - reżyserów, którzy przyczynili się do jego osiągnięć w zawodzie aktorskim. Pawlik zażartował, że przygotowując się do uroczystości po raz pierwszy przy goleniu rano spojrzał na siebie z szacunkiem.(kar)

d4e5vzw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e5vzw
Więcej tematów