Trwa ładowanie...
d1knisr
d1knisr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Minister Gliński: w najbliższym czasie konkurs na produkcję filmową

Rząd planuje w najbliższym czasie ogłosić konkurs na produkcję filmową promującą polską historię - zapowiedział w Bydgoszczy minister kultury Piotr Gliński podczas zakończenia 23. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1knisr

- Planujemy w najbliższym czasie rozpocząć wielki projekt filmowy. Korzystając z okazji, że mamy tutaj zgromadzone środowisko filmowe polskie, ale także bardzo wielu gości zagranicznych, chcę ogłosić, że polski rząd będzie w najbliższym czasie dążył do stworzenia bardzo dużej produkcji filmowej, promującej polską historię. Ogłoszony będzie konkurs - powiedział Gliński.

Minister kultury i wicepremier zaznaczył, że rząd planuje zapewnić także niezależne finansowanie dla tego projektu. "Istotną kwestią jest to, że naprawdę będziemy się starali, żeby to finansowanie nie dotyczyło obecnego budżetu kultury" - dodał.

Gliński nazwał festiwal Camerimage świętem operatorów filmowych, wizjonerów, dzięki którym kino uzyskuje swój podstawowy wyraz.

d1knisr

- Jesteśmy dumni z tego, że to właśnie w Polsce mamy najbardziej znany festiwal filmowy, poświęcony tej bardzo trudnej sztuce, która w Polsce rozwija się doskonale od wielu lat. (...) Niezależność chyba głównie definiuje ten festiwal. On jest tak wielki, tak świetnie się rozwija, jest tak mocny (...), ale dlatego taki jest, bo jest niezależny, obywatelski - mówił wicepremier.

- Zyskał rangę światową i w tym sensie z jednej strony promuje sztukę operatorską, a z drugiej, z czego bardzo się cieszymy i będziemy bardzo popierać, promuje Polskę na świecie - dodał.

Gliński zaznaczył, że "po raz pierwszy, nie licząc zamierzchłych czasów komunistycznych i wicepremiera Józefa Tejchmy, polski minister kultury jest pierwszym wicepremierem polskiego rządu".

Józef Tejchma był jednocześnie wicepremierem i ministrem kultury, w rządzie Piotra Jaroszewicza w latach 70.

d1knisr

Podziel się opinią

Share

d1knisr

d1knisr
Więcej tematów