Trwa ładowanie...
d4aie50

Minister finansów zapowiedziała rewizję 40 mld zł wydatków w 2002 r.

Premier Jerzy Buzek i nowa minister finansów Halina Wasilewska-Trenkner (PAP/Przemek Wierzchowski)Minister finansów - Halina Wasilewska-Trekner zapowiedziała w środę rewizję ok. 40 mld zł wydatków budżetu w 2002 roku, tak aby deficyt mógł zostać sfinansowany. Rządowi przedstawi projekt przygotowany przez odwołanego poprzednika.

Share
d4aie50

Konieczna jest rewizja wydatków w dużej skali, trzeba przejrzeć i przeanalizować ok. 40 mld zł - powiedziała Wasilewska-Trekner na środowej konferencji prasowej.

Nowo powołana minister oszacowała spadek dochodów budżetu w 2001 r. do 146-147 mln zł z zaplanowanych w znowelizowanym budżecie 152 mld zł. Minister szacuje wzrost PKB w tym roku na 2,1-2,2%, czyli nieco wyższym niż w nowelizacji tegorocznego budżetu.

Rząd ustalił w ubiegłym tygodniu, że deficyt budżetowy w 2002 roku nie może przekroczyć 40 mld zł.

Odwołany we wtorek minister finansów Jarosław Bauc planował zacieśnienie polityki fiskalnej w 2002 roku na ponad 50 mld zł w pierwotnym planie oszczędnościowym, a po dodatkowych analizach ekspertów powiedział w poniedziałek, że plan ten może zostać zweryfikowany do 48 mld zł.

d4aie50

Wasilewska-Trenkner powiedziała, że przekaże rządowi do rozpatrywania założenia do budżetu na rok 2002 przygotowane przez poprzednika.

Dodała, że w dalszym ciągu ma nadzieję, że projekt budżetu na przyszły rok trafi do Sejmu do 30 września. Jednak - jak podkreśliła - jest to bardzo krótki okres, a przekroczenie tego terminu może spowodować, że skonstruowanie budżetu stanie się niemożliwe.

Pytana, kim zastąpi pięciu wiceministrów, którzy we wtorek podali się do dymisji, minister powiedziała, że najważniejsze w tej chwili są sprawy przyszłorocznego budżetu, a potem dopiero personalne. (mon, jask)

d4aie50
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aie50
d4aie50
Więcej tematów