Trwa ładowanie...
01-12-2015 16:45

Minister Elżbieta Rafalska o nowym szefie OHP: potrzebna była osoba z zewnątrz

Potrzebna była osoba z zewnątrz o dużym doświadczeniu - tak o powołaniu na komendanta głównego Ochotniczych Hufców Pracy Marka Surmacza, byłego wiceministra MSWiA, powiedziała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister Elżbieta Rafalska o nowym szefie OHP: potrzebna była osoba z zewnątrzŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d45a6rc

Minister powołała Surmacza na stanowisko komendanta głównego OHP 27 listopada.

- Myślę, że była potrzeba wprowadzenia osoby z zewnątrz, o dużym doświadczeniu, stąd powołanie - kiedyś wiceministra, również osoby, która była kandydatem na wojewodę lubuskiego, z rozległym doświadczeniem samorządowym. Uważam, że jest gwarantem tego, że będzie można spokojnie przyjrzeć się takim zmianom w OHP, które pozwolą zastanowić się nad zreformowaniem jednej z instytucji, które do tej pory funkcjonowały zupełnie na obrzeżach - powiedziała Rafalska podczas konferencji po posiedzeniu rządu.

Dodała, że wcześniej - jako wiceminister pracy i polityki społecznej - chciała zreformować Ochotnicze Hufce Pracy. - OHP to taka instytucja, którą próbowałam zreformować, bo uważam, że wykonuje bardzo ważne zadania. I wtedy napotkałam na naprawdę duży opór również z wewnątrz środowiska, które nawet nie zgadzało się na samą zmianę nazwy. OHP zwykle były kierowane przez osoby, które były głównym komendantem, jak zmieniały się rządy, komendantem zostawał zastępca - zaznaczyła Rafalska.

d45a6rc

W styczniu 2007 r. Rafalska, która pełniła wówczas funkcję wiceministra pracy i polityki społecznej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, podała się do dymisji, tłumacząc swoją decyzję względami rodzinnymi. Miało to miejsce niedługo po tym, jak "Dziennik" napisał, że ówczesny wiceminister spraw wewnętrznych Marek Surmacz wysłał na peron policjantów, by podróżującej pociągiem wiceminister dostarczyli hamburgery. Zdaniem Rafalskiej kolega z rządu "chciał jej po ludzku pomóc". Surmacz wyjaśniał, że był to jego własny pomysł i nie działał na prośbę koleżanki z innego resortu.

Ochotnicze Hufce Pracy to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez ministra właściwego ds. pracy. OHP są instytucją rynku pracy realizującą zadania określone w ustawie o instytucjach rynku pracy i promocji zatrudnienia, wyspecjalizowaną w działaniach na rzecz młodzieży, w szczególności młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym oraz bezrobotnych do 25. roku życia.

d45a6rc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45a6rc
Więcej tematów