Trwa ładowanie...

Minister Błaszczak z wizytą w USA. Nietypowa wymiana zdań z sekretarzem obrony

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przebywa z wizytą w USA, gdzie spotkał się już m.in. z szefem Pentagonu Lloydem Austinem. Zapis fragmentu rozmowy opublikował na swojej stronie Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Doszło do ciekawej wymiany zdań, podczas której Austin zwrócił uwagę na umiejętności językowe szefa MON.

Minister Błaszczak z wizytą w USA. Nietypowa wymiana zdań z sekretarzem obrony Minister Błaszczak z wizytą w USA. Nietypowa wymiana zdań z sekretarzem obrony Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d12wwlh
d12wwlh

Wizyta Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się w środę. Podczas wyjazdu szef MON ma rozmawiać na tematy polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Poruszy chociażby kwestię obecności wojsk USA w Polsce.

Minister w Waszyngtonie spotkał się już ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Lloydem Austinem. - Przedstawiłem naszą ocenę ataku hybrydowego na polską granicę, a więc na granicę Unii Europejskiej. Przedstawiłem też ocenę dotyczącą bezpieczeństwa naszej flanki NATO - przekazał w środę Błaszczak po rozmowie z szefem Pentagonu.

Błaszczak z wizytą w USA. "Pański angielski jest bardzo, bardzo dobry"

Początek rozmowy miedzy Błaszczakiem i Austinem opublikował na swojej oficjalnej stronie internetowej Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Z udostępnionego stenogramu czytamy, że na spotkaniu obecny był tłumacz, który na bieżąco dokonywał przekładu na język polski.

- Cóż, panie ministrze Błaszczak, to przyjemność móc powitać pana w Pentagonie. Nasze kraje łączy szczególna więź... - rozpoczął szef Pentagonu, po czym minister Błaszczak przerwał mu, wskazując, że nie potrzebuje tłumaczenia. - Rozumiem, sekretarzu Austin, rozumiem. Bardzo dziękuję za tłumaczenie. Rozumiem - mówi polski minister obrony narodowej w sporządzonym stenogramie. Na to szef Pentagonu odpowiada: "W porządku. Pański angielski jest bardzo, bardzo dobry".

d12wwlh

Na wymianę zdań między Błaszczakiem a Austinem zwrócił też uwagę Marek Świerczyński, specjalista ds. wojskowości i szef działu bezpieczeństwa Polityki Insight. "Zdolności językowe ministra Błaszczaka zostały docenione na najwyższym dostępnym szczeblu" - napisał na Twitterze analityk, załączając screen fragment rozmowy.

Dobre wieści z USA. Chodzi o broń dla wojska

W środę minister Mariusz Błaszczak przekazał również dobre informacje dla polskiego wojska. Chodzi o czołgi Abrams, które mają trafić do polskich żołnierzy.

- Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - poinformował minister obrony narodowej. Mogę powiedzieć, że z punktu widzenia sekretarza obrony USA wyposażenie Wojska Polskiego w czołgi Abrams jest jak najbardziej zasadne - przekazał szef MON.

d12wwlh

Zapewnił jednocześnie, że jeszcze pod koniec października sekretarz Wojsk Lądowych USA przyjedzie do Polski. - Będziemy omawiać szczegóły dotyczące dostawy czołgów Abrams - tłumaczył minister.

Zobacz też: Spór Polski z UE. Leszek Miller punktuje rząd: "Dowód na pełzający polexit"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d12wwlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12wwlh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj