PolskaMin. Zdrowia podaje błędne informacje nt. szczepionek

Min. Zdrowia podaje błędne informacje nt. szczepionek

Coraz więcej wątpliwości pojawia się nie tylko wokół sprawy szczepionek przeciw świńskiej grypie, ale też osób stojących na czele resortu zdrowia - informuje dziennik "Polska".

06.11.2009 | aktual.: 06.11.2009 10:13

Postawa ministerstwa wobec kwestii szczepień przeciw wirusowi A/H1N1 wzbudziła dezaprobatę Europejskiej Agencji ds. Leków (EMEA), która nazwała minister Kopacz populistką. Nie bez powodu.

– W jednym z krajów, który zakupił bardzo dużo szczepionki, dwie osoby zmarły z powodu A/H1N1, cztery osoby zmarły (tak się podejrzewa, podkreślam) w kilka godzin po podaniu szczepionki – grzmiał wczoraj z sejmowej mównicy wiceminister zdrowia Adam Fronczak, odpowiadając na zarzuty posłów, że rząd nie sprowadził jeszcze szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1.

Nie chciał zdradzić, w którym to kraju ludzie umierają, „jak to się podejrzewa”, w wyniku szczepień. I słusznie. Bo gdyby powiedział, że chodzi o Szwecję, to musiałby dodać, że wszelkie niejasności wokół śmierci tych czterech osób zostały wyjaśnione.

– Autopsja wykazała, że przyczyny zgonów nie były w żaden sposób związane z przyjęciem szczepionki – mówi "Polsce” Niclas Thorselius, rzecznik prasowy szwedzkiej minister zdrowia, Marii Larsson. – Większość z dwóch milionów, które do tej pory zaszczepiliśmy, pochodzi z grup ryzyka, które obejmują także osoby z przewlekłymi schorzeniami, jak astma czy choroby serca – wyjaśnia i dodaje, że w tych czterech przypadkach bezpośrednią przyczyną zgonu były właśnie przewlekłe schorzenia. Szwedzka organizacja Medical Products Agency, która badała te przypadki, wydała na ten temat oświadczenie już w zeszłym tygodniu.

W Sejmie i minister Kopacz i wiceminister Fronczak powtarzali, że nie chodzi o pieniądze, zależy im tylko na uzyskaniu „jak najlepszego i jak najbezpieczniejszego produktu”. Argumentacja ta dziwi Martin Harvey-Allchurch, rzecznika EMEA, która zatwierdziła szczepionki do powszechnego użytku. – Polskiej minister zdrowia ktoś musiał podać nieprawidłowe informacje – mówi. – Szczepionki Focetria, Panderix, Novartis przetestowane były na próbie 8 tys. osób i to nieprawda, że badania nad nimi rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Już od 2007 roku je prowadziliśmy – stwierdza Harvey-Allchurch i dodaje, że EMEA jest pewna bezpieczeństwa stosowania nowych szczepionek tak samo jak tych przeciwko grypie sezonowej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)