ŚwiatMiller: zwracamy oczy na Azję

Miller: zwracamy oczy na Azję


Leszek Miller namawiał w Singapurze biznesmenów tego kraju do współpracy z Polską. Premier uznał, że obecny poziom współpracy gospodarczej nie odzwierciedla ekonomicznego potencjału obu krajów.

Obraz
© Ceremonia powitalna (PAP/Radek Pietruszka)

Szef polskiego rządu, który przebywa z oficjalną wizytą w Singapurze, rozmawiał w piątek z premierem Goh Chok Tongiem oraz z prezydentem SR Nathanem. Uczestniczył także, wraz z singapurskimi i polskimi biznesmenami, w roboczym śniadaniu, wydanym przez Ministerstwo Handlu i Przemysłu, na którym mówił o perspektywach rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Singapurem.

Miller podkreślił, że jego wizyta w Singapurze potwierdza zainteresowanie Polski poszerzeniem ekonomicznej współpracy między obu krajami. Zapewniał, że Polska jest wolnym, demokratycznym i stabilnym krajem.

Premier dodał, że obecnie w kontaktach międzynarodowych bardzo często jest tak, że "temperatura wzajemnych relacji między krajami mierzona jest wartością wzajemnej wymiany handlowej".

Szef polskiego rządu zapewnił też, że nasz kraj chce być obecny nie tylko w Europie, ale także na innych kontynentach. "Zwracamy się szczególnie ku Azji - kontynentowi, do którego, jak często się mówi, będzie należał XXI wiek" - mówił.

Miller zaznaczył, że w interesie Polski jest zaangażowanie się na wielu płaszczyznach w ekonomiczną współpracę z Singapurem, który - jak mówił - znany jest nam jako światowe centrum finansowe i handlowe.

Polski premier podkreślił z satysfakcją, że Singapur jest najważniejszym partnerem Polski wśród krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Jednak - jak mówił - poziom obecnej współpracy gospodarczej nie odzwierciedla ekonomicznego potencjału obu krajów.

Według Millera, powodem szczególnej troski jest wysokie ujemne saldo wymiany handlowej po stronie Polski. Dodał, że przez 11 miesięcy ubiegłego roku deficyt ten wyniósł 150 mln USD, przy ogólnej wartości wymiany 250 mln USD.

Miller uznał za niesatysfakcjonującą m.in. strukturę polskiego eksportu do Singapuru. Jak podkreślił, Polska może zaoferować wiele wysoko przetworzonych artykułów przemysłowych, niezmodyfikowaną genetycznie żywność i meble.

Szef polskiego rządu za niesatysfakcjonujący uznał także poziom inwestycji firm singapurskich w Polsce. "Zapraszamy przedstawicieli waszego sektora bankowego, ubezpieczeniowego i rynków kapitałowych do współpracy z Polską" - mówił.

Dodał też, że Polska jest zainteresowana współpracą z Singapurem dotyczącą najnowszych technologii informatycznych.

Wizyta Leszka Millera w Singapurze jest pierwszą wizytą polskiego szefa rządu w tym kraju. (mp)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)