Miller: porozumiałem się z Verheugenem
Leszek Miller, Jarosław Kalinowski oraz Guenter Verheugen (PAP - Jacek Turczyk)
Wicepremier Jarosław Kalinowski zaproponował konkretne rozwiązania problemu sprzedaży ziemi w Polsce rolnikom indywidualnym z krajów Unii Europejskiej - poinformował po rozmowach w Warszawie komisarz Unii do spraw rozszerzenia Guenter Verheugen. Nie ujawnił on jednak szczegółów tej propozycji.
Guenter Verheugen nazwał propozycję wicepremiera Kalinowskiego bardzo konkretną. Zastrzegł, że zanim ujawni jej szczegóły, chce zapoznać z nią przywódców krajów 15.
Premier Leszek Miller wyraził przekonanie, że podczas czwartkowych rozmów z komisarzem Verheugenem udało się osiągnąć porozumienie w sprawie sprzedaży ziemi. Pozwoli to zakończyć negocjacje w tej dziedzinie w przewidzianym terminie 22 marca - mówił premier.
Guenter Verheugen powiedział, że jako przyjaciel Polski radzi nam byśmy patrzyli na propozycje unijne jako na całość, ponieważ negocjacje i spodziewane korzyści dotyczą całego narodu, a nie poszczególnych grup interesów. Zapewnił, że w pierwszym roku członkostwa Polska nie będzie wpłacała do unijnej kasy więcej niż z niej otrzyma.
Premier zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu rząd zajmie stanowisko w sprawie liczenia okresu dzierżawy unijnym rolnikom, należącej do obszaru negocjacji swobodny przepływ kapitału.
We wtorek wbrew zapowiedziom rząd nie podjął decyzji w sprawie sposobu liczenia okresu dzierżawy ziemi w Polsce przez unijnych rolników, ponieważ PSL zażądał, by ta kwestia była rozpatrzona łącznie z projektem ustawy o regulacji warunków zakupu i dzierżawy ziemi rolniczej.
Kwestią sporną jest to, czy 3 albo 7-letni okres dzierżawy liczyć od momentu zawarcia umowy z dzierżawcą, czy od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Polska uzyskała od Unii Europejskiej obietnicę zgody na 7 i 3-letnie okresy ochronne na zakup ziemi dzierżawionej w zależności od regionu. (an, aka, PAP, IAR)